Denník N

Namiesto zníženia závislosti od Ruska máme Matovičovu daň

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Autor je predsedom strany Dobrá voľba a Umiernení

Tento týždeň sme sa dozvedeli, ako ľahko sa môže meniť daňový systém. V utorok sa minister financií zobudil, navrhol novú daň na ruskú ropu, v stredu mu ju schválila vláda. Radosť prijímať zákony, keď vám ani trochu nezáleží na pravidlách, transparentnosti a chýba vám úcta k občanom.

Tento týždeň sme sa opäť nedozvedeli, čo by sa stalo, keby Rusko zastavilo vývoz ropy, od ktorej je Slovensko takmer stopercentne závislé. Závislosť od jednej krajiny pri kľúčovej surovine je škodlivá, aj keby šlo o Vatikán. Nieto o Rusko, ktoré ju neváha používať ako zbraň, a dnes mu vďaka tejto závislosti spolufinancujeme vojnu na Ukrajine a vraždenie.

Zníženie závislosti od ruských energonosičov je cieľom celej Európskej únie a strategickým záujmom Slovenskej republiky. Zjavne to však nie je záujmom maďarských akcionárov rafinérie Slovnaft. Doteraz toho veľa na zníženie svojej závislosti od ruskej ropy neurobili.

Problém zostáva

Povrchnosť, s akou predstavitelia vlády na čele s ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom rozprávali „nedá sa“ alebo „bude to katastrofa“ a podobne, je nepochopiteľná. Do dnešného dňa nebola zverejnená žiadna dôveryhodná analýza vplyvov, čo by sa stalo a aké sú riešenia, keby Slovensku zastavili v Kremli kohútik, čo, mimochodom, vôbec nie je nereálne.

Je však jasné, prečo je závislosť dobrá pre Slovnaft. Rafinéria odoberá lacnejšiu ruskú ropu, ale produkty predáva za trhové ceny. Pre maďarských akcionárov je to taký dobrý biznis, že firma radšej prestala zverejňovať obchodné marže – zjavne preto, aby nedráždila verejnosť.

Štát mal dávno zasiahnuť. Nikto však neurobil ani nezávislý odhad, či Slovensko vie nahradiť prípadný výpadok ruskej ropy. Nikto vo vláde si nedal námahu, aby overil tvrdenia Slovnaftu o náročnosti prechodu na inú ropu, stámiliónových nákladoch a trojročnej lehote, ktorú vraj firma potrebuje.

Namiesto analýz sme počúvali tvrdenia, ktoré vyhovujú politickým záujmom Moskvy a obchodným záujmom Budapešti. Do toho vbehol minister Matovič so svojou daňou na ruskú ropu a bombastickým tvrdením, že sa so Slovnaftom dohodol na nezvyšovaní cien. Firma to vzápätí jasne a dôrazne poprela.

A teraz čo?

Možno bude nová daň na ruskú ropu pre Slovnaft motiváciou, aby sa firma rozhýbala a nakupovala inde. A možno sa iba zvýšia ceny benzínu a nafty pre spotrebiteľov. Nevedno. V šlendriánskom návrhu zákona sa Matovič neunúval nič zdôvodniť.

Priložená bezobsažná „analýza“ vplyvov je iba veľkou hanbou pre ministerstvo financií s dvoma najväčšími analytickými inštitútmi a desiatkami najlepšie platených analytikov v štátnej správe.

Ani nová daň nič nemení na skutočnosti, že Slovensko sa v otázke embarga na ruskú ropu nedokáže pohnúť z miesta. Riešenie je pritom zjavné. Štát musí dôsledne analyzovať ďalší postup, overiť tvrdenia Slovnaftu, dať firme termín, dokedy má byť schopná spracovať inú ako ruskú ropu. A vynútiť si plnenie.

Problém je, že momentálne je akákoľvek triezva diskusia vo vláde opäť nemožná, keďže sa jej členovia venujú svojej najobľúbenejšej agende. Ďalšej koaličnej kríze, vzájomným urážkam a politickému cirkusu. Na strategické záujmy štátu vládna koalícia nemá čas.

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Politici píšu

Komentáre

Teraz najčítanejšie