Denník N

Ak do školy, tak do tajnej. Ak von, tak celá zahalená, inak pôjde manžel do väzenia. Taliban voči afganským ženám opäť pritvrdil

Afganské ženy na trhu kompletne zahalené v modrej afganskej burke sprevádza bojovník Talibanu. Foto - TASR/AP
Afganské ženy na trhu kompletne zahalené v modrej afganskej burke sprevádza bojovník Talibanu. Foto – TASR/AP

Dievčatá nad 12 rokov nemôžu chodiť do školy, ale dcéry predstaviteľov Talibanu študujú v Katare.

V malej miestnosti so zatiahnutými záclonami, aby zvonku nebolo nič vidieť, sedí za modro-bielymi zoradenými lavicami niekoľko dievčat. Sú tesne pri sebe, priestor je skutočne obmedzený.

Pred nimi je na stene tabuľa, takisto neveľká, na ktorej jediná učiteľka v tejto tajnej škole vysvetľuje učivo z matematiky.

Kde presne táto dievčenská škola v Afganistane je, musí zostať tajomstvom. Nikto si netrúfa odhadnúť, čo by sa mohlo stať, ak by ju bojovníci Talibanu našli. Vzdelanie dievčat starších ako 12 rokov, ktoré od prevzatia moci v Afganistane Talibanom nemôžu pokračovať v štúdiu, však podľa učiteľky stojí za „akékoľvek riziko“.

Hoci Taliban po svojom blitzkriegu v auguste minulého roku tvrdil, že tentokrát bude práva žien a dievčat rešpektovať, realita po trištvrte roku jeho vlády je taká, že z týchto práv neustále len uberá.

„Napokon im ešte povedia, aby prestali aj dýchať,“ povedala pre Denník N Kahkashan Koofiová, ktorá pred nástupom Talibanu pracovala ako novinárka a hovorkyňa v Kábule.

Vlastné dcéry na škole v Katare

Keď sa Taliban zmocnil krajiny, jeho najvyšší predstavitelia tvrdili, že dievčatá budú môcť chodiť do školy. V podstate dodnes na otázky týkajúce sa tejto témy odpovedajú, že proti vzdelávaniu dievčat nikto z nich nič nemá.

Možno preto ich dcéry študujú na univerzitách v Katare a iných okolitých krajinách, ako ukázala správa Siete analytikov Afganistanu.

Ostatné afganské dievčatá staršie ako 12 rokov sa však do školy vrátili len na otočku

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Afganistan

Svet

Teraz najčítanejšie