Denník N

Vývoj bojov (85. deň): Statočná lekárka zanechala zatiaľ najsilnejšie svedectvo o situácii v obliehanom Mariupole

Zranený obranca Mariupola. Foto - TASR/AP
Zranený obranca Mariupola. Foto – TASR/AP
  • Ruský tlak neustáva, situácia pri Popasnej nie je dobrá.
  • Ukrajinská obrana pripomína sovietsku pri Kursku.
  • Ukrajinská lekárka tri týždne natáčala, ako zachraňovala civilistov, ukrajinských i ruských vojakov. Zajali ju a zmizla.
  • Mariupol zničili tak veľmi, že chcú zbúrať Azovstaľ a spraviť z mesta letovisko.
  • Mapy dňa – Miesta najťažších bojov za predchádzajúcich 24 hodín; situácia medzi Chersonom a Mykolajivom.
  • Videá dňa – Návrat k ruskej tragédii na moste, zatiaľ najdetailnejšie video z lesa pri Bilohorivke; porazení ukrajinskí vojaci sa vzdávajú v Azovstale; ako vyzerajú ruské psychologické operácie – sovietska hymna na fronte; dojímavý pohreb ukrajinského pilota; ohnivý koniec jedného ruského BMP; zničený ruský konvoj pri Popasnej.

Aj dnes prinášame zhrnutie situácie na bojisku zostavené z informácií rôznych ministerstiev obrany a nezávislých analytikov. V seriáli sa objavujú aj postrehy ruského nacionalistu a zločinca Igora Strelkova (Girkina), ktorý bol kľúčovou postavou pri rozpútaní vojny v roku 2014, ale okrem úspechov ruskej armády na svojom profile na ruskej sociálnej sieti VKontakte otvorene píše aj o jej porážkach a problémoch.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím výsledkov bojov za štvrtok 19. mája. Aktuálny stav na niektorých miestach už môže byť iný.

Prehľad potvrdených strát je na konci článku. (Projekt Oryx znova začal aktualizovať čísla, dnes sú preto po niekoľkých dňoch bezo zmeny mierne iné.)

Ruský tlak neustáva, situácia pri Popasnej je veľmi napätá. V týchto dňoch sa najväčšia pozornosť sústreďuje na Charkiv a Popasnú. Ani z jedného z týchto miest neprichádzajú dobré správy.

Pri Charkive sa zdá, že sa ukrajinská protiofenzíva zastavila. Správy o jej rozvinutí na druhú stranu rieky Siverskij Donec v smere na Vovčansk sa stále oficiálne nepotvrdili. Naopak, ruská armáda údajne získala späť niekoľko obcí, o ktoré za posledné dva týždne pri Charkive prišla.

Ako vždy, so závermi treba niekoľko dní počkať. Z bojísk prichádzajú často protirečivé správy a chvíľu trvá, kým sa informačný šum vyčistí. S veľkou mierou pravdepodobnosti sa však dá tvrdiť, že ukrajinský postup pri Charkive stratil na tempe.

Napätejšia situácia je pri Popasnej. Mapa zo včerajšieho vývoja bojov znázorňovala, aké dôležité je toto mesto a akými rôznymi smermi sa ruský tlak z neho rozlieva po jeho dobytí. Hlavný nápor smeruje na západ k Bachmutu a na sever k Lysyčansku. Podľa nepotvrdených správ z bojiska sa ruské jednotky snažia obchádzať opevnené body.

Jeden taký je pri dedine Volodymyrovka na západ od Popasnej. V jej blízkosti sú vyvýšeniny, ktoré ovláda ukrajinská armáda a kontroluje z nich okolie.

Treba mať obavy o ukrajinskú obranu? Stále sa drží a Rusi napriek úpornej snahe nikde nedosiahli prielom. Napriek tomu vytrvalo postupujú.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie