Denník N

Matovič o inflačnom balíčku rokoval s Beluským od kotlebovcov

Poslanec ĽSNS Martin Beluský. Foto N - Tomáš Benedikovič
Poslanec ĽSNS Martin Beluský. Foto N – Tomáš Benedikovič

Minister financií a predseda OĽaNO v stredu po rokovaní vlády o inflačnom balíčku hovoril s poslancom ĽSNS Martinom Beluským. Potvrdil to Igor Matovič s tým, že nešlo o rokovanie, na ktorom by si pýtal od kotlebovcov podporu pri hlasovaní o balíčku.

Martin Beluský je najbližším spolupracovníkom Mariana Kotlebu, ktorý s ním pochodoval ešte v čase, keď v Slovenskej pospolitosti hovorili o tom, že na Slovensku by mal vzniknúť stavovský štát. Ako člen Pospolitosti nosieval aj známu tmavomodrú uniformu. Dnes je podpredsedom ĽSNS a práve jemu sa Robert Fico osobne poďakoval v pléne Národnej rady podaním ruky, keď ani poslanci Kotlebovej strany nepodporili vydanie predsedu Smeru do väzby.

Ako sa to odohralo

Poslanci ĽSNS spolu s odídencami okolo Štefana Kuffu vo štvrtok hlasovali za to, aby sa návrh zaradil na túto schôdzu, a podporili aj to, aby sa o ňom rokovalo v zrýchlenom konaní. V situácii, keď vládna SaS návrh Igora Matoviča nepodporila, prispeli k tomu, že sa teraz o protiinflačnom balíčku v Národnej rade vôbec rokuje v zrýchlenom legislatívnom konaní.

„Možno dve-tri hodiny sme odpovedali na všetky otázky,“ opisoval stretnutie Matovič. Podpredseda kotlebovcov Martin Beluský sa podľa neho zaujímal napríklad o to, prečo sa daňové bonusy líšia podľa výšky príjmov. Schôdzka prebehla v stredu poobede, teda v deň, keď Matovič predložil svoj návrh na vládu a ten ňou prešiel bez hlasov ministrov Slobody a solidarity.

„O podpore sme nerokovali, iba si vyžiadali stretnutie o tom, že majú nejaké otázky a chcú sa opýtať,“ vysvetľoval líder OĽaNO s tým, že dal verejnú ponuku na debatu o návrhu a aj na úpravy návrhu, „ktoré majú hlavu a pätu“. Matovič tvrdí, že pokiaľ má ktorýkoľvek poslanec otázky, on ako predkladateľ návrhu je povinný, aby mu na ne odpovedal. „Čo je na tom zlé?“ pýtal sa.

Predseda OĽaNO nakoniec priznal, že na stretnutí s Beluským slovo „podpora“ padlo. „Že by sme sa mali prosiť o podporu, tak to nie. Logicky som sa potom pýtal, či si vedia predstaviť podporu, no nakoniec som sám nevedel do hlasovania, ako hlasovať budú.“

Ako to interpretuje Beluský

Stretnutie potvrdil Denníku N aj Beluský. Tvrdí, že ho najprv oslovil štátny tajomník ministerstva financií Ľuboš Jančík, s ktorým komunikuje aj v rámci parlamentného výboru. Ten sa podľa neho spýtal na to, aký je postoj ĽSNS k návrhu Igora Matoviča.

Video: Fico po hlasovaní o nevydaní podal ruku aj Beluskému z ĽSNS (autorka: Martina Koník)

„Potom už

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hegerova vláda

Igor Matovič

OĽaNO

Slovensko

Teraz najčítanejšie