Denník N

Spustil to omyl, keď vedúci na olympiáde nezohnal zasadačku. Ako Fíni takmer strojnásobili počet hráčov v NHL a čo robia Slováci lepšie

Erkka Westerlund (vľavo) a Jukka Tiikkaja pred Športovým inštitútom vo fínskom Vierumäki. Foto N - Michal Červený
Erkka Westerlund (vľavo) a Jukka Tiikkaja pred Športovým inštitútom vo fínskom Vierumäki. Foto N – Michal Červený

Slováci sú rovnako efektívni aj bez revolučného systému. Problém je podľa dát inde.

Slovensko a Fínsko mali naposledy rovnaký počet hráčov v NHL, 31, v sezóne 2005/2006.

Po nevydarenom Salt Lake City 2002 bola vtedy olympiáda v Turíne príležitosťou pre hviezdami nabitý slovenský tím v najlepších rokoch. No vypadli vo štvrťfinále s Čechmi.

Fíni však vo štvrťfinále zdolali USA 4:3, v semifinále Rusov dokonca 4:0. Zlato získali Švédi, Fíni brali striebro.

Uspeli aj vďaka náhode alebo skôr manažérskemu zlyhaniu. Neskôr však na tom postavili celú svoju filozofiu, vďaka ktorej násobia počet svojich draftovaných hráčov aj hráčov v NHL.

Ich trénerom bol vtedy Erkka Westerlund. Stretávam sa s ním vo fínskom Vierumäki o 16 rokov neskôr. Teraz má 65 rokov, hovorí, že je na dôchodku a venuje sa prednáškam o líderstve pre manažérov vo firmách.

Vychádza pri nich z vlastnej skúsenosti a hlavne z vlastnej premeny. Tvrdí, že ešte do Turína išiel ako tréner orientovaný na trénera.

„Bola to trošku nehoda,“ smeje sa pri spomienke na moment, ktorý ho donútil zamyslieť sa. „Bývalý hráč Timo Jutila, ktorý bol v Turíne na pozícii tímového manažéra, nenašiel miestnosť, v ktorej by sme mohli mať porady. Tak sme začali mať stretnutia len v počte päť ľudí.“

Westerlund tvrdí, že sa ich snažil viesť, postupne však preberali iniciatívu samotní hráči. „Mal som tam hráčov, ktorí boli dva roky predtým druhí na Svetovom pohári. Nepotrebovali moje vedenie,“ hovorí. „My tréneri predsa nehráme, hrajú hráči a oni sa musia zhodnúť na tom, ako budú riešiť rozličné situácie. Boli naozaj aktívni.“

Podobným prístupom je známy aj Ján Filc na Slovensku, ktorý si bol vedomý, že hviezdam NHL nemusí rozprávať, ako majú hrať.

Späť k Fínom. V ich zostave v Turíne boli napríklad tieto mená: Teemu Selänne, Jere Lehtinen, Saku Koivu, Olli Jokinen či Kimmo Timonen. Všetko výrazné postavy histórie NHL.

Tu Westerlund pochopil, že dovtedy trénoval viac telo, menej myseľ. „Je veľmi dôležité hráčov motivovať, nevenovať sa len svalom, rýchlosti, sile či vytrvalosti.“

A tak sa podľa jeho slov z trénera zameraného na trénera stal tréner zameraný na hráča.

Fíni v semifinále olympijského turnaja zdolali Rusov 4:0. Vpravo sa teší Saku Koivu po góle na 3:0. Foto – TASR/AP

Veď na Slovensku to bolo už dávno

Napriek úspešnému obdobiu však Westerlund videl, že v skutočnosti to s fínskym hokejom ide z kopca. Podobne to bolo aj na Slovensku, keď Miroslav Šatan rečnil v parlamente krátko po titule majstrov sveta 2002. Šatana však nikto nepočúval ďalších pätnásť rokov. Westrelunda však

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hokej

MS v hokeji

  • finále: Kanada - Nemecko 5:2
  • Slovensko skončilo na 9. mieste

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie