Denník N

Pri vysokej vlhkosti je kritických už 27 stupňov. Po úmrtí bežca odborníci radia, ako behať v teple a vlhku

V New Yorku je v týchto dňoch extrémne teplo. Foto – AP
V New Yorku je v týchto dňoch extrémne teplo. Foto – AP

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Kde nájdete naše podcasty: 

Dobrý deň,

na sobotnom polmaratóne v newyorskom Brooklyne zomrel po príchode do cieľa jeden z bežcov a ďalších 15 ľudí previezli do nemocnice. Štyria boli hospitalizovaní vo vážnom stave, informoval hasičský zbor.

Správu ako prvý priniesol New York Times s dodatkom, že možnou príčinou úmrtia aj zdravotných komplikácií mohli byť vysoké teploty a vysoká vlhkosť.

Hovorkyňa pretekov síce informovala, že nie je jasné, či pri úmrtí zohrali teploty úlohu, incident je však výstrahou pred športovaním v horúčavách. Navyše, ak sa k nim pridá vysoká vlhkosť, riziko problémov násobne narastá.

Podľa odborníkov športovanie v podobnom počasí nemusí byť prekážkou, je však potrebné dbať na intenzitu, signály tela a dôkladnú hydratáciu. Odborník určil aj konkrétnu teplotu a percento vlhkosti, pri ktorých sa beh stáva rizikovým.

Podobný prípad sa na tomto podujatí odohral naposledy v roku 2014, v sobotu polmaratón dokončilo takmer 19-tisíc bežcov.

Výklus je pravidelný týždenný newsletter o behu, vychádza každý utorok a posielame ho aj e-mailom. Vypočuť si ho môžete aj ako podcast na kanáli Športové podcasty vo svojej podcastovej aplikácii.


Vlna horúčav je v týchto dňoch na východnom pobreží USA veľkou témou a teploty prekonávajú historické rekordy. V sobotu 21. mája, keď sa v New Yorku konal populárny mestský polmaratón, namerali v meste 32,2 stupňa Celzia, čo je len o pár desatín menej ako absolútne maximum z rovnakého dňa (33,8 ºC). Organizátori preto varovali bežcov pred možnými obavami z horúčav.

Ráno pri štarte o 7.00 bolo v New Yorku prijateľných 15 stupňov Celzia, relatívna vlhkosť však podľa meteorológov počas pretekov neklesla pod 95 percent, čo v kombinácii s intenzívnou fyzickou aktivitou výrazne zvyšuje riziko zdravotných problémov.

Potvrdzuje to aj štúdia francúzskych vedcov z roku 2012, ktorí analyzovali výkony takmer dvoch miliónov bežcov na popredných svetových mestských maratónoch a skúmali, ako ich výsledok ovplyvnilo počasie.

Závery štúdie podľa očakávania potvrdili, že najsilnejším faktorom je vonkajšia teplota – s vyššími teplotami kvalita výkonu klesla, rovnako sa však ukázalo, že podobne zásadnú úlohu môže zohrávať aj relatívna vlhkosť vzduchu.

O 20 úderov za minútu viac

Pri behu sa prirodzene zvyšuje telesná teplota a potné žľazy produkujú kvapôčky, ktoré prenášajú prebytočné teplo na povrch pokožky, odkiaľ sa odparujú. Vysoká vlhkosť však proces

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Behanie

Podcasty Denníka N

Radíme športovcom

Športové podcasty Denníka N

Výklus

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie