Opičie kiahne nie sú chorobou gayov ani novým covidom, hovoria odborníci. Znepokojuje ich však rýchle šírenie

Opičie kiahne sú už vo viac ako desiatich neafrických krajinách a na štyroch kontinentoch. Najbližší prípad potvrdili v pondelok v Rakúsku. Vírus nie je nový a dokážeme ho liečiť, no vedcov znepokojuje jeho rýchle šírenie.
Ešte pred mesiacom boli opičie kiahne vírusovým ochorením spätým s africkými krajinami. Ročne sa v západnej a strednej Afrike vyskytne niekoľkotisíc prípadov a sporadicky sa dostávajú do Európy. Spolu s ľuďmi, ktorí si ich prinesú z cestovania.
Momentálne je však ochorenie v centre pozornosti Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a vedcov, ktorí zisťujú, ako sa tak rýchlo rozšírili do sveta. Prípadne či môže ísť o nový a infekčnejší variant.
„Je ohromujúce vidieť tento druh šírenia, povedala pre vedecký časopis Nature Anne Rimoinová, epidemiologička z Kalifornskej univerzity. Vedkyňa skúma opičie kiahne v Konžskej demokratickej republike už viac ako desať rokov.
Spojené kráľovstvo, Portugalsko a Španielsko majú v súčasnosti najvyšší počet potvrdených prípadov opičích kiahní, pričom podľa štatistík zostavených WHO sa počty prípadov v týchto krajinách pohybujú v desiatkach.

„Situácia sa vyvíja a WHO očakáva, že prípadov opičích kiahní bude v dôsledku rozšírenia v neendemických krajinách ešte viac. Doteraz sa nevyskytli žiadne úmrtia spojené s touto epidémiou,“ napísala vo svojom stanovisku WHO.
Poradca zdravotníckej organizácie a epidemiológ David Heymann, ktorý pomohol eradikovať pravé kiahne a prvýkrát pracoval na veľkom ohnisku opičích kiahní v Afrike pred 25 rokmi, uviedol, že v najbližších dňoch a týždňoch očakáva „oveľa viac prípadov“.
Nie je to choroba gejov
Vírus opičích kiahní sa zvyčajne