Denník N

Dve mladé sestry klamstvom nalákali zo Španielska do Pakistanu a tam ich zavraždili zo cti. Obetí môže byť ročne tisíc

Sestry Abbasové boli rezidentky Španielska pôvodom z Pakistanu, ktoré šesť mužských príbuzných zavraždilo „zo cti“. Foto – Twitter
Sestry Abbasové boli rezidentky Španielska pôvodom z Pakistanu, ktoré šesť mužských príbuzných zavraždilo „zo cti“. Foto – Twitter

Ženy väčšinou zo cti vraždí niekto z rodiny, a potom stačí, aby mu rodičia obete odpustili a nemusí ísť do väzenia.

Aneesa a Arooj Abbasové boli sestry. Mladšia mala 21 rokov a staršia 24. Pochádzali z Pakistanu, ale žili v španielskom meste Terrassa, len niekoľko kilometrov vzdialeného od Barcelony.

Ako býva v pakistanskej kultúre zvykom, rodičia im dohodli manželstvá. Obe dcéry vydali za ich bratrancov. No mladé ženy odmietli so svojimi manželmi žiť a začali rozprávať o rozvode.

A to sa v konzervatívnych pakistanských kruhoch nerobí, hoci je to aj v Španielsku.

Nalákali ich na návštevu do Pakistanu pod zámienkou, že matka, ktorá tam predtým odcestovala so synom, je chorá. Tam na sestry čakali ich manželia, dvaja bratia a dvaja strýkovia. Dohromady šesť mužov, ktorí mladé ženy zavraždili. Zo cti. Aj to sa ešte stále v Pakistane stáva.

„Nepoviem, že je to v Pakistane veľmi rozšírené, ale deje sa to. Neustále počujeme o takýchto prípadoch,“ povedal pre Denník N politológ zo Syracuse University v New Yorku Raza Habib Raja, ktorý je pôvodom z Pakistanu.

Aby dostali pobyt

Rodina žila niekoľko rokov v Španielsku. Keď sa mladé ženy dostali do veku, že by sa mohli vydávať, rodičia im vybrali manželov a svadbu zorganizovali v Pakistane. Naspäť do Španielska sa vtedy vrátili ešte bez manželov.

Dohodnuté manželstvá sú v Pakistane rozšírené. „Je to kombinácia kultúrnych a ekonomických dôvodov,“ vraví Raja. „Funguje to tak storočia a Pakistan sa ešte nezmodernizoval dostatočne, aby dokázal túto kultúrnu tradíciu nechať za sebou.“

Keďže islam nezakazuje manželstvá s bratrancami, rodičmi vyvolený manžel je často vlastne príbuzný svojej manželky. Dôvodov, prečo rodičia vyberajú bratrancov, je podľa Raju viac.

„Napríklad, aby

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Svet

Teraz najčítanejšie