Dve mladé sestry klamstvom nalákali zo Španielska do Pakistanu a tam ich zavraždili zo cti. Obetí môže byť ročne tisíc

Ženy väčšinou zo cti vraždí niekto z rodiny, a potom stačí, aby mu rodičia obete odpustili a nemusí ísť do väzenia.
Aneesa a Arooj Abbasové boli sestry. Mladšia mala 21 rokov a staršia 24. Pochádzali z Pakistanu, ale žili v španielskom meste Terrassa, len niekoľko kilometrov vzdialeného od Barcelony.
Ako býva v pakistanskej kultúre zvykom, rodičia im dohodli manželstvá. Obe dcéry vydali za ich bratrancov. No mladé ženy odmietli so svojimi manželmi žiť a začali rozprávať o rozvode.
A to sa v konzervatívnych pakistanských kruhoch nerobí, hoci je to aj v Španielsku.
Nalákali ich na návštevu do Pakistanu pod zámienkou, že matka, ktorá tam predtým odcestovala so synom, je chorá. Tam na sestry čakali ich manželia, dvaja bratia a dvaja strýkovia. Dohromady šesť mužov, ktorí mladé ženy zavraždili. Zo cti. Aj to sa ešte stále v Pakistane stáva.
„Nepoviem, že je to v Pakistane veľmi rozšírené, ale deje sa to. Neustále počujeme o takýchto prípadoch,“ povedal pre Denník N politológ zo Syracuse University v New Yorku Raza Habib Raja, ktorý je pôvodom z Pakistanu.
Aby dostali pobyt
Rodina žila niekoľko rokov v Španielsku. Keď sa mladé ženy dostali do veku, že by sa mohli vydávať, rodičia im vybrali manželov a svadbu zorganizovali v Pakistane. Naspäť do Španielska sa vtedy vrátili ešte bez manželov.
Dohodnuté manželstvá sú v Pakistane rozšírené. „Je to kombinácia kultúrnych a ekonomických dôvodov,“ vraví Raja. „Funguje to tak storočia a Pakistan sa ešte nezmodernizoval dostatočne, aby dokázal túto kultúrnu tradíciu nechať za sebou.“
Keďže islam nezakazuje manželstvá s bratrancami, rodičmi vyvolený manžel je často vlastne príbuzný svojej manželky. Dôvodov, prečo rodičia vyberajú bratrancov, je podľa Raju viac.
„Napríklad, aby