Denník N

Svetový newsfilter: Ukrajina má za sebou zlý týždeň, Rusi sa poučili z chýb

Špeciálna jednotka v Sjevjerodonecku. Foto - TASR/AP
Špeciálna jednotka v Sjevjerodonecku. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

Dobrý deň,

mnohí ľudia na Západe majú počas vojny na Ukrajine tendenciu zvýrazňovať úspechy Ukrajincov a, naopak, menej si všímať, keď sa darí Rusom. Aj tento týždeň sa mihlo niekoľko správ, ktoré naznačujú skôr ruské problémy.

Napríklad ruský parlament schválil zákon, ktorým zvýšil vek, do akého sa môžu ruskí občania hlásiť do armády, zo 40 na 50 rokov. To naznačuje, že Rusom dochádzajú vojaci, ktorých môžu poslať na front. Ukrajinci zároveň údajne zostrelili zatiaľ najvyššie postaveného pilota a ich tajná služba tvrdí, že Rusko už minulo 60 percent svojich vysoko presných zbraní.


Európa: Rusi sa poučili z chýb zo začiatku vojny

Odhliadnuc od spomenutých správ však Ukrajina prežila asi najhorší týždeň na fronte od začiatku vojny. Rusi v Donbase pomaly postupujú a ukrajinským jednotkám hrozí obkľúčenie pri meste Sjevjerodoneck, pri ktorom môžu stratiť štyri až šesť brigád, teda tisíce skúsených vojakov.

Ruská snaha o obkľúčenie Sjevjerodonecka z 25. mája. Zdroj – ISW

Čo sa deje: Hlavný útok Ruska v Donbase sa momentálne zameriava na pred vojnou stotisícové mesto Sjevjerodoneck a s ním spojené mesto Lysyčansk. Rusi ich podľa Ukrajincov bombardujú 24 hodín denne a zároveň sa ich snažia odrezať. Sjevjerodoneck je natoľko zničený, že Ukrajinci ho už začínajú prirovnávať k Mariupolu.

V meste stále zostáva do 15-tisíc obyvateľov, ktorí sa skrývajú v krytoch a nechcú odísť, aj keby mohli. Každý deň pri bombardovaní niekto zahynie, v Lysyčansku už pochovali 150 ľudí do masových hrobov.

Ruské vojská sa dostali na okraj mesta a podľa Ukrajincov ho už ostreľujú aj mínometmi, ktoré majú kratší dostrel. Sjevjerodoneck a ukrajinské jednotky v ňom spája so zvyškom ukrajinského územia cesta na Bachmut. Rusi ju chcú zablokovať, čím by mohli zastaviť zásobovanie. Ukrajinci tvrdia, že sa im to ešte nepodarilo, aj keď cesta je do istej miery poškodená.

Poučení Rusi: Podľa odborníkov to však ukazuje, že Rusi sa poučili z chýb zo začiatku vojny. Nesnažia sa už

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Svetový newsfilter

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Volodymyr Zelenskyj

Svet

Teraz najčítanejšie