Ako je možné, že Zoroslav Kollár dostal trest 70-tisíc eur? Čo to znamená pre Pčolinského? (otázky a odpovede)

Zoroslava Kollára odsúdili za dva korupčné skutky, no vyviazol len s peňažným trestom 70-tisíc eur.
Priznal sa, že v roku 2020 dal úplatok vtedajšiemu riaditeľovi daňových kriminalistov Ľudovítovi Makóovi – teda vysokému štátnemu funkcionárovi – za to, aby ho už Slovenská informačná služba neodpočúvala a nesledovala.
Priznal sa aj k tomu, že spolupracoval na krytí výroby nelegálnych cigariet spolu s Tomášom Rajeckým, ktorý je spájaný s podsvetím.
Zostavili sme odpovede na základné otázky o okolnostiach trestu pre Zoroslava Kollára, o jeho primeranosti i o jeho vplyve na súvisiace kauzy.
Prečo prokurátor uzavrel s Kollárom dohodu o vine a treste, keď v kauze Víchrica sa nepriznáva?
K tejto otázke sa už vyjadrovali viacerí prokurátori, nedávno Ondrej Repa zo špeciálnej prokuratúry. „Na dohodu o vine a treste má nárok každý obvinený bez ohľadu na to, či spolupracuje v iných konaniach alebo nie,“ povedal pre Denník N. Znamená to, že dohoda sa týka len dvoch skutkov, z ktorých je Kollár obvinený – kauzy úplatku pre Vladimíra Pčolinského a krytia výroby nelegálnych cigariet. Stačilo, že sa Kollár priznal k tomu, z čoho ho obvinili a jeho tvrdenia podporovali aj ďalšie dôkazy.
V kauze úplatku pre Pčolinského sa Kollár priznal, že podplatil bývalého šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa. Odovzdal mu 40-tisíc eur. Ako je možné, že vyviazol len s peňažným trestom?
Výška trestu bola v tomto prípade