Denník N

Vývoj bojov (95. deň): Ukrajinci nečakane udreli pri Chersone, vybrali si jednu z najzraniteľnejších ruských línií

Ruskí vojaci strážia vodnú elektráreň pri Novej Kachovke v Chersonskej oblasti. Približne týmto smerom ide ukrajinský pokus o ofenzívu. Foto - TASR/AP
Ruskí vojaci strážia vodnú elektráreň pri Novej Kachovke v Chersonskej oblasti. Približne týmto smerom ide ukrajinský pokus o ofenzívu. Foto – TASR/AP
  • Ukrajinci zaútočili na juhu – čo sledujú a kam sa zatiaľ dostali.
  • Rusi sa rozhodli zaútočiť na Sjevjerodoneck priamo.
  • Ruskí nižší a strední dôstojníci majú devastačné straty.
  • Mapa dňa – koncentrácia ruských jednotiek 27. mája.
  • Videá dňa – ukrajinský vojak pod padajúcimi granátmi hovorí, čo mu pomáha neprísť o zdravý rozum; ako vyzerá mínové pole a ako útok termobarickými náložami na stred obce; príklady videí, pri ktorých si treba dávať pozor na to, či znázorňujú naozaj to, čo nám ich autori chcú odkázať.

Aj dnes prinášame zhrnutie situácie na bojisku zostavené z informácií rôznych ministerstiev obrany a nezávislých analytikov. V seriáli sa objavujú aj postrehy ruského nacionalistu a zločinca Igora Strelkova (Girkina), ktorý bol kľúčovou postavou pri rozpútaní vojny v roku 2014, ale okrem úspechov ruskej armády na svojom profile na ruskej sociálnej sieti VKontakte otvorene píše aj o jej porážkach a problémoch.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím výsledkov bojov za nedeľu 29. mája. Aktuálny stav na niektorých miestach už môže byť iný.

Prehľad potvrdených strát je na konci článku.

Ukrajinci zaútočili na juhu – čo sledujú a kam sa dostali: Ukrajinská armáda má vo zvyku informovať o svojich útokoch len opatrne a výnimku nerobí ani tentoraz. V sobotu však oficiálne oznámila, že sa začal protiútok v Chersonskej oblasti. Konkrétne severne od jej centra.

Cherson bol prvým veľkým ukrajinským mestom, ktoré Rusi získali krátko po začiatku bojov. Zdalo sa, že z neho veľmi rýchlo postúpia k západnejšie položenému Mykolajivu a potom k Odese. Lenže ukrajinská obrana vydržala a Rusov zatlačila bližšie k Chersonu. Teraz útočí na inom dôležitom mieste, čím kazí Rusom plány – približne v polovici cesty medzi Chersonom a Kryvým Rihom.

Ako je vo vojne zvykom, narážajú na seba dve verzie príbehu. Ruská je o zmarenom ukrajinskom útoku, druhá o úspešnej ofenzíve. Pravdepodobnejšie sa v tejto chvíli javí druhá. Na mape Inštitútu pre štúdium vojny ju ukazuje modrý výbežok znázorňujúci prielom do ruskej obrany severovýchodne od Snihurivky, ktorá je priamo v strede mapy.

Prečo práve tu? Po prvé preto, lebo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

  • Hlavný editor publicistiky Denníka N Roman Pataj a reportéri Vladimír Šnídl a Tomáš Vasilko zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
  • Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 15:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
  • Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie