Denník N

Ukázala na čudné peniaze Katolíckej univerzity, vyhodili ju, no súd jej dal za pravdu

Marta Bočeková prvý súd vyhrala. Foto - Ľubo Bechný
Marta Bočeková prvý súd vyhrala. Foto – Ľubo Bechný

Súd dal za pravdu vyhodenej kontrolórke na Katolíckej univerzite v Ružomberku, ktorá poukázala na neefektívne hospodárenie.

Bývalá kontrolórka Katolíckej univerzity v Ružomberku Marta Bočeková je formálne opäť zamestnankyňou univerzity. Rozhodol o tom miestny okresný súd, ktorý konštatoval, že výpoveď neplatí.

Rozsudok ešte nie je právoplatný a škola sa môže odvolať.

Škola sa s kontrolórkou súdi aj napriek tomu, že externý audit konštatoval to isté.

Kontrolórka sa hanbí

Marta Bočeková pocítila na vlastnej koži, čo znamená, keď sa niekto postaví proti systému. Hovorí, že keď ešte pracovala v banke, nerozumela, o čom to vlastne tí novinári stále píšu.

Neporiadok vo verejnej správe? O čom to rozprávajú, hovorila som si. Až na univerzite som pochopila, hovorí.

Bývalému rektorovi Tadeuszovi Zasępovi sa nepozdávali toky univerzitných peňazí už pred niekoľkými rokmi. Kontrolórky poukázali na zvláštne hospodárenie. Potvrdil to aj externý audit.

Zasępa opustil univerzitu po extrémnych vnútorných tlakoch a niekoľkých pokusoch senátu o odvolanie sám. Dve kontrolórky prepustilo nové vedenie podľa klasického scenára pre nepohodlných. Nadbytočnosť.

Som presvedčená, že výpoveď som dostala v súvislosti s výsledkami kontroly. Som veľmi spokojná, pretože súd mi dal za pravdu. Ešte uvidím, ako sa rozhodnem, ale rada by som sa vrátila, povedala kontrolórka po vynesení rozsudku.

Právny zástupca univerzity Ladislav Janči spochybnil kompetentnosť bývalého rektora Zasępu. Vraj nemohol riadiť univerzitu, lebo nevedel dobre po slovensky.

Hanbím sa za to. Rektora Zasępu uznáva celý svet, nominovali ho na Nobelovu cenu a ovláda niekoľko jazykov. Slovensko by mu malo ďakovať, reagovala kontrolórka.

Vedenie Katolíckej univerzity rešpektuje rozhodnutie súdu, ale počkajú na doručenie písomného rozsudku a na základe konzultácie sa rozhodnú, či sa odvolajú a budú sa súdiť ďalej, alebo príjmu kontrolórku naspäť.

Ukončenie pracovného pomeru s viacerými zamestnancami rektorátu zdôvodnili  úspornými opatreniami. Tvrdia, že neustále znižovanie počtu študentov na slovenských vysokých školách vedie následne k znižovaniu dotácií.

Nadbytočná

Bočekovú prepustilo vedenie univerzity pre nadbytočnosť. Predchádzal tomu klasický scenár. Najprv urobili novú organizačnú štruktúru a potom zrušili jej pracovné miesto. Kontrolórka tvrdí, že žiadnu inú prácu, adekvátnu ani neadekvátnu, jej neponúkli, aj keď vytvorili nové oddelenie auditu a kvality.

Jedno miesto dodnes neobsadili, dodala.

Výsledky kontrol a auditov v  rokoch 2012 až 2014 poukázali na zvláštne hospodárenie s verejnými zdrojmi. Poplatky za vzdelávanie a ubytovanie nešli na univerzitný účet ani do účtovníctva. Poplatky študentov a zamestnancov smerovali údajne cez darovacie zmluvy do súkromného investičného fondu.

Marta Bočeková po vyhranom súde so synom. Foto – Ľubo Bechný

Bývalý rektor upozornil aj na porušovanie štatútu univerzity pri prijímaní zamestnancov, na vyplácanie neprimeraných odmien predovšetkým členom vedenia fakulty a „požičiavanie“ si peňazí z  pokladnice formou záloh na služobné cesty.

Zasępa podal niekoľko trestných oznámení. Výsledkom bol konflikt s akademickým senátom a neúspešné pokusy o  jeho odvolanie. Nakoniec rezignoval na funkciu sám.

„Neviem akceptovať aplikovaný cynizmus, prekrytý politickou korektnosťou a sprevádzaný negatívnymi politickými praktikami tam, kde by sa mala hľadať pravda bez výhrad. Neviem akceptovať, že na Katolíckej univerzite je možné, aby dekani fakúlt nerešpektovali rektora a neskrývane organizovali jeho šikanovanie,“ vyhlásil rektor pri svojom odchode pred viac ako rokom.

Biele vrany

Nadácia Zastavme korupciu, ktorá poskytla kontrolórke právnu pomoc, verí, že kauza „Bočeková“ sa stane precedensom. Ten by mal zabrániť trestaniu čestných ľudí stratou zamestnania.

O zamestnanie prišla pred niekoľkými rokmi aj bývalá kontrolórka Národného lesníckeho centra Ľubica Lapinová, ktorá poukázala na netransparentnosť a podozrivé verejné obstarávanie. Za odvážny a principiálny občiansky čin dostala ocenenie Biela vrana.

Učiteľ Oto Žarnay z Košíc upozornil na plytvanie školskými peniazmi na externých právnikov a konflikt záujmov. Prišiel o miesto a tiež patrí medzi Biele vrany.

Biela vrana Mariana Vavrová pracovala v Ústredí Sociálnej poisťovne. Keď upozornila na konflikt interného nariadenia so zákonom, dostala výpoveď pre nadbytočnosť… Takýchto a podobných prípadov je na Slovensku veľa.

Aliancia Fair-play a združenie Via Iuris oceňujú Bielou vranou príbehy statočných ľudí, ktorí preukázali občiansku odvahu, potlačili osobné záujmy v mene verejného prínosu, hodnôt či princípov a mohli pritom podstúpiť riziko, rôzne príkoria či zažiť odsúdenie.

Teraz najčítanejšie