Denník N

Po covide im káva vonia ako výkaly či zdochlina. Vedci objavili molekulu, ktorá za to môže

Ilustračný obrázok. Zdroj - Unsplash/ Mike Kenneally
Ilustračný obrázok. Zdroj – Unsplash/ Mike Kenneally

Covid-19, ale aj iné infekcie môžu spôsobiť, že známe vône vnímame odlišne. Najnovšia štúdia opisuje molekuly, ktoré tieto nepríjemné pocity spúšťajú.

Strata a zmena čuchu sa dostala do širšieho povedomia spolu s pandémiou covidu-19 ako súčasť jeho hlavných príznakov. Podľa štúdie z roku 2020 hlásilo úplnú stratu čuchu a chuti 41 percent covidových pacientov.

Minuloročná štúdia hovorí o tom, že problémy s čuchom má aj po pol roku od prekonania infekcie 700 000 až 1,6 milióna ľudí žijúcich v Spojených štátoch amerických.

Pri variante omikron sa strata čuchu a chuti stala menej častým príznakom (odhaduje sa, že sa vyskytuje asi v 10 – 20 percentách prípadov), no vedci odhadujú, že iba v Európe postihuje takzvaná parosmia ešte stále približne dva milióny ľudí.

Parosmia je stav, keď sa človeku stanú známe a predtým často príjemné pachy odpornými. Častá je najmä počas rekonvalescencie zo straty čuchu, ktorý spôsobila infekcia alebo poranenie.

Zmeny čuchu

  • hyposmia – čiastočná strata čuchu
  • anosmia – úplná strata čuchu
  • parosmia – skreslený čuchový vnem
  • fantosmia – čuchový vnem pri absencii pachovej látky

Zdroj – npz.sk

Postinfekčná zmena čuchu nie je iba doménou covidu. Parosmia sa zriedkavo vyskytuje aj po prechladnutiach, chrípkach či iných infekciách dutín.

Čokoláda, mäso či cibuľa

Už v roku 2013 vedci zistili, že časté skreslené vnemy spúšťajú u ľudí s parosmiou najmä káva a čokoláda. Neskoršia analýza do zoznamu pridala aj mäso, cibuľu, cesnak, vajcia či zubnú pastu.

V najnovšej štúdii vedci z Univerzity v Readingu zisťovali, či za pocit hnusu môžu konkrétne zlúčeniny, ktoré sa v potrave a nápojoch nachádzajú. Ich štúdia vyšla v máji v časopise Communications Medicine, ktorý patrí do portfólia časopisu Nature.

Vedci v nej opísali dokopy 15 bežných zlúčenín, ktoré ľudia s parosmiou identifikovali ako odporné. Účastníci štúdie pritom najčastejšie označovali ako spúšťač nepríjemných pocitov

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

    Veda, Zdravie

    Teraz najčítanejšie