Denník N

Ako Facebook odstraňuje vyhrážky zabitím? Náhodne a pol na pol

Nenávistné komentáre, ktoré Facebook nezmazal. Koláž - N
Nenávistné komentáre, ktoré Facebook nezmazal. Koláž – N

Upozornenie: článok obsahuje príklady násilných a vulgárnych komentárov

Pred viac ako rokom sme v Denníku N urobili test. Administrátorom Facebooku sme nahlásili 56 príspevkov obsahujúcich hrozby násilia či smrti. Sociálna sieť zmazala len jeden jediný príspevok.

Ďalšie odstránila až vtedy, keď sme hovorcom firmy poslali novinárske otázky a informovali ich, že o téme chystáme článok.

„Bohužiaľ, tieto nahlásenia neboli spracované v obvyklom čase z dôvodu chyby v našich systémoch. Vyšetrujeme tento problém, aby sme sa ubezpečili, že sa to už nezopakuje,“ uviedol vtedy hovorca Facebooku.

Test sme teraz zopakovali, aby sme zistili, či sa sociálna sieť v riešení tohto problematického obsahu zlepšila.

Progres je badateľný, no stále zostáva online zhruba polovica nenávistných príspevkov.

Reakcia už do dvoch hodín

Začiatkom mája sme pomocou analytického nástroja Blbec.online našli 40 facebookových komentárov, ktoré oslavovali násilie, obsahovali výzvy na útoky alebo nebezpečné vyhrážanie.

Nešlo teda len o kritické či vulgárne príspevky, ale o agresívne odkazy a vyhrážky, viaceré z nich by mohli byť klasifikované aj ako trestný čin. Všetky príspevky boli na sociálnej sieti zverejnené tento rok.

Nenávistné komentáre písali v drvivej väčšine ľudia pod svojimi pravými menami, nešlo teda o falošné účty či trollov. Ľudia spravidla vystupovali aj pod svojou fotkou, mali na sieti svoju rodinu a priateľov. Útoky smerovali najmä na politikov, ale aj na novinárov a ďalšie osoby verejného života.

Všetkých 40 komentárov sme nahlásili Facebooku.

Pozitívne možno hodnotiť, že už do dvoch hodín od nahlásenia sociálna sieť odstránila

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Facebook

Slovensko

Teraz najčítanejšie