Denník N

Nešťastné narodeniny, Andrej Sacharov

Ruský vedec a bojovník za občianske práva Andrej Dmitrijevič Sacharov. Foto – TASR/AP
Ruský vedec a bojovník za občianske práva Andrej Dmitrijevič Sacharov. Foto – TASR/AP

Zdržať sa jadrovej vojny nie je to isté ako zabezpečiť mier. Sacharov, ktorý pomohol vytvoriť sovietsku termonukleárnu bombu, až príliš dobre vedel, čo znamená vyhnúť sa zničeniu.

Autorka je rusko-americká politologička

V máji by mal Andrej Sacharov, sovietsky jadrový fyzik, ktorý sa stal protijadrovým aktivistom a laureátom Nobelovej ceny za mier, 101 rokov. Ako nedávno poznamenal ruský priemyselník a miliardár Oleg Deripaska, Sacharov „ako nikto iný pochopil skutočné dôsledky použitie jadrových zbraní a nezmyselnosť pretekov v zbrojení. Dôsledne zaujímal zásadový postoj: za mier.“

Vyrobte bomby!

V čase, keď ruská armáda pustoší Ukrajinu svojou „špeciálnou vojenskou operáciou“, sa stal mier v Rusku nebezpečným slovom. Za výzvy na mier zadržali tisíce ľudí, pričom jedného muža zadržali jednoducho za to, že na moskovskom Červenom námestí držal v rukách zväzok Tolstého románu Vojna a mier. Takže česť Deripaskovi za to, že hovoril v jeho mene.

Samozrejme, zdržať sa jadrovej vojny nie je to isté ako zabezpečiť mier. Sacharov, ktorý pomohol vytvoriť sovietsku termonukleárnu bombu, až príliš dobre vedel, čo znamená vyhnúť sa zničeniu. Ako napísal v roku 1968: „Termonukleárnu vojnu nemožno považovať za pokračovanie politiky inými prostriedkami (podľa vzorca Carla von Clausewitza). Bol by to prostriedok univerzálnej samovraždy.“

Sedem rokov predtým na to Sacharov upozornil môjho prastarého otca Nikitu Chruščova, keď sa pokúšal odradiť sovietskeho lídra od výroby a testovania práve tých zbraní, ktoré pomohol Sovietskemu zväzu získať. Možno si myslel, že sa mu podarí dostať k Chruščovovi, ktorý predsa len pred niekoľkými rokmi uskutočnil destalinizačnú kampaň a oslobodil väzňov z gulagu.

Chruščovom však Sacharovove prosby nepohli a dokonca ho pobúrila jeho drzosť.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie