Denník N

Ficove vlády dali do baní stámilióny, podľa Jánošovej exmanželky časť končila uňho v alobale

Fotku s predsedom a šéfom baní Čičmancom si Jánoš (vľavo) ujsť nenechal. Foto – TASR
Fotku s predsedom a šéfom baní Čičmancom si Jánoš (vľavo) ujsť nenechal. Foto – TASR

Keď bol Vladimír Jánoš poslancom Smeru, nosil domov podľa bývalej manželky balíčky bankoviek a balil ich do alobalu. Aktéri to popierajú, polícia však prípad začala preverovať. Fico má s Jánošom a so šéfom baní mnoho fotiek.

Keď v marci bývalá manželka poslanca za Smer Vladimíra Jánoša opisovala, ako ju manžel týral, vzdal sa mandátu a odišiel z politiky. Prípad vyzeral ako podozrenie z domáceho násilia, a tak ho riešila aj polícia.

Ivana Jánošová, ktorá sa s politikom strany Roberta Fica medzičasom rozviedla, však prišla s oveľa vážnejšími obvineniami, ktoré zaváňajú tunelovaním firmy dotovanej štátom či korupciou.

Jánošová v polhodinovom videu tvrdí, že jej muž – dlhoročný okresný šéf Smeru v Prievidzi – nosil domov desiatky zväzkov bankoviek. „Boli chvíle, keď som videla, že doniesol v hnedom sáčku – taký ako na pečivo – bankovky. Bolo to ešte v korunách. Veľké množstvo. Vždy mi hovoril, že takto sa zarába, to si ešte nevidela – takýto balík peňazí. Nosil to v takých trojmesačných intervaloch,“ opisovala s tým, že balíčkov videla aj sto naraz. Jánoš vraj peniaze balil do alobalu, aby v prípade požiaru nezhoreli, a po čase ich prebaľoval.

Video s Jánošovou nakrútil jej kontroverzný právny poradca Ivan Katrinec, on ho aj zverejnil na Facebooku.

Peniaze do konca života

„Toto bolo tak už od toho roku 2006. Už v roku 2010 disponoval obrovským množstvom peňazí. Zabezpečil si tú obrovskú vilu v Bratislave. Prerábal ju, vytrhol tam drevené parkety, kúpil taliansky mramor – celé kusy, pláty, krištáľové lustre,“ vravela Ivana Jánošová.

Opisovala, že Jánoš „spolupracoval“ s riaditeľom a väčšinovým vlastníkom Hornonitrianskych baní Prievidza (HBP) Petrom Čičmancom aj s premiérom Robertom Ficom. „Hovoril mi to tak. Stretávali sa v baniach a vždy sa niečo dohodlo a potom prišiel s takým balíkom peňazí. Robil to takto pravidelne,“ tvrdila Jánošová. „Vždy mi hovoril, ešte niečo vyjde, ešte niečo vyjde a už nebudem musieť robiť do konca života. Čiže bola to veľká suma. Na eurá niekoľko miliónov.“

Foto - RTVS
Reprofoto – RTVS

Nahrávku žiada stiahnuť

Katrinec nahrávku zverejnil v utorok podvečer. Dva dni nato Jánošovej právnik Ivan Pecník poslal médiám jej list, ktorým Katrinca žiada o okamžité stiahnutie videa.

„Nikdy som nedala súhlas na jeho zverejnenie. Na tento rozhovor ma naviedol. Ako som sa neskôr dozvedela, jeho cieľom bolo s nahrávkou obchodovať,“ napísala Jánošová. Katrinec na videu Jánošovej hovorí, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Alobalová kauza Smeru

Teraz najčítanejšie