Skvelý slovenský počítač prišiel neskoro

Didaktik M bol hybridom slávneho britského počítača a našich a ruských súčiastok.
[Vojna zásadne mení životy i významy slov. Spoznajte ich v novej knihe Slovník vojny.]
Ak aj vám kazí náladu štátna „informatizácia“ Slovenska, vráťte sa s nami na začiatok 90. rokov. Vtedy sa u nás vyrábali populárne 8-bitové osobné mikropočítače, ktoré boli vďaka mikroprocesoru Z80 kompatibilné so Sinclair ZX Spectrum.
Výrobné družstvo Didaktik Skalica otvorilo so svojím výrobkom Didaktik M pre mnohých z nás bránu do sveta profesionálnych počítačov.
Od PMD k Didaktikom
Dodnes fungujúcu firmu Didaktik Skalica založili v roku 1971 ako prevádzku výrobného družstva v Bratislave. Jej primárne zameranie bola tvorba jednoúčelových a riadiacich zariadení pre školstvo a priemysel.
Ak sa na chvíľu vrátime až do druhej polovice 80. rokov, nájdeme bohatú históriu výroby osobných mikropočítačov. Prvý použiteľný mikropočítač, ktorý bol dostupný aj pre obyčajných ľudí, vyrobil v roku 1985 n. p. Tesla. Vďaka PMD-85 2 (autor dizajnu Pavol Thurzo) som aj ja na základnej škole pred 27 rokmi programoval. Síce veľmi jednoducho, ale v tom čase to bolo poriadne sci-fi.

V roku 1986 družstvo Didaktik Skalica uviedlo na trh svoj prvý mikropočítač Didaktik Alfa. Aj keď išlo len o prezlečené PMD s lepšou klávesnicou s mäkším chodom, bol to sľubný začiatok výroby mikropočítačov v Skalici.
V tom čase sa ako monitory používali monochromatické televízne prijímače z Tesly n. p. Orava, Nižná. Buď išlo o prijímače čiernobiele, alebo so špeciálnou digitálne zelenou obrazovkou ako Satelit, Merkur alebo Merkur predávaný pod označením Didaktik Alfa.
Aj v školách sa začalo „sprogramievať“. Vznikol softvér na modelovanie jednoduchých fyzikálnych dejov, program na skúšanie, vylepšený Didaktik Alfa pod názvom Beta a rôzne prídavné komponenty. Možno si niektorí z vás spomenú na programovacie jazyky Žofka alebo Karel – robot, ktorý premiestňoval tehly.
V roku 1987 spustili výrobu Didaktiku Gama. Robil sa v troch generáciách (87, 88 a 89) a bol založený na mikropočítači Sinclair ZX Spectre, ktorý sa v tom čase začal dovážať z Veľkej Británie. Konštrukcia ZX Spectra bola veľmi jednoduchá, ale nebolo možné dovážať všetky súčiastky na masovú výrobu zo západných krajín.
Preto bolo nutné využiť domáce zdroje a zdroje z krajín RVHP. Konštruktéri odkopírovali ZX Spectrum a navrhli ho tak, aby bolo možné pri jeho výstavbe využiť dostupné súčiastky zo ZSSR a ČSSR.
Od ZX Spectra k Didaktiku M
Britský priemyselný dizajnér Rick Dickinson navrhol v roku 1981 vonkajší vzhľad mikropočítača. Čierna farba, malé rozmery, gumová klávesnica a výnimočné vlastnosti, to všetko odštartovalo svetovú počítačovú revolúciu. ZX82 dostal neskôr meno Spectrum, aby sa odlíšil od svojich predchodcov ZX80 a ZX81.
Výroba slovenského mikropočítača Didaktik M sa v Skalici začala až v roku 1990. Úplne nový dizajn bol z dielne priemyselného dizajnéra Mariána Višňovského, ktorý okrem moderného a nadčasového vzhľadu v bielej farbe navrhol aj komponenty ako joystick a externú 3,5“ disketovú mechaniku. Dizajn sa ľuďom páčil, mnohí ho považovali za zahraničný. Klávesnica sa podobala PC klávesnici a celkovo bola ergonomicky navrhnutá.
Didaktik M Kompakt, ktorý takisto tvarovo vyriešil Višňovský, mal už disketovú mechaniku zabudovanú. Škoda, že oba mikropočítače prišli s niekoľkoročným oneskorením a boli viazané na obmedzenú súčiastkovú základňu.
V roku 1992 vyradil nástup PC oba stroje z trhu a Didaktik Skalica o dva roky nato ukončil výrobu a export počítačov Didaktik. V roku 1992 ste si mohli Didaktik M s RAM 48 kB kúpiť za 1500 Kčs a s RAM 128 kB za rovných 2000 Kčs. Ak ste radi hrali hry, Joystick DIDAKTIK vás vyšiel na 290 Kčs.

KomunITa
Na prelome 80. a 90. rokov sa nám v Československu o internete ani len nesnívalo a najlepšou formou zdieľania bola stále klasická pošta. Poštový doručovateľ nosil balíčky plné magnetofónových pások, neskôr diskiet, na ktorých boli rôzne programy, hry a demá. Rozšírila sa aj amatérska vydavateľská činnosť, takzvané PostCluby, ktoré vydávali svoje časopisy a starali sa o distribúciu programov a hier vytvorených ich členmi.
Didaktik M ani Kompakt už na trhu nenájdeme, no nájdeme veľa fanúšikov, ktorí nadväzujú na silnú komunitu ľudí, čo kedysi navzájom spolupracovali a pomáhali si. Vďaka nim je možné spustiť si na dnešných počítačoch vtedajšie hry, demá a programy.
V Slovenskom múzeu dizajnu sme vytvorili oddelenie, ktoré mapuje celú šírku dizajnu médií, hier a programov. Nerátame s malým depozitárom, keďže vieme, že na Slovensku máme v danej oblasti slušnú históriu i úspešných súčasných tvorcov.
Zdroj: www.fi.muni.cz, www.didaktik.sk
Marián Višňovský, akad. soch. (1957, Lehota pod Vtáčnikom)
V rokoch 1972 – 1976 študoval na Strednej umeleckopriemyselnej škole v Kremnici, odbor tvarovania výrobkov z plastických hmôt. Po skončení strednej školy pracoval ako dizajnér v n. p. Calex Zlaté Moravce.
V roku 1982 sa prihlásil na štúdium na VŠVU v Bratislave, kde v roku 1988 vyštudoval odbor priemyselný dizajn, ktorý vtedy viedol Alexander Bilkovič. Od ukončenia štúdia na vysokej škole tvorí dizajn v slobodnom povolaní. Višňovský tvarovo riešil celý rad chladničiek a mrazničiek Calex na prelome 70. a 80. rokov.
Počas vysokej školy pracoval na ateliérových zadaniach električky, malého mestského automobilu, kombajnu a iných. Za mimoškolskú tému – návrh telefónneho prístroja – získal ocenenie.
Po škole začal úzko spolupracovať s družstvom Didaktik Skalica, pre ktoré navrhol okrem mikropočítača Didaktik M aj viacero učebných pomôcok, dal tvar elektronickému konvektoru, parnému sterilizátoru a v spolupráci s Didaktikom aj elektronickému glóbusu pre nemeckú firmu Stellanova.
Pre firmu Transkom Praha navrhol závesný plynový kotol, pre Protherm Praha sériu stacionárnych a závesných kotlov, ako aj elektrické olejové radiátory a riadiace prvky pre firmu Amicus. Od roku 1999 žije a tvorí v Skalici.
Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.