Denník N

Lotyšský premiér Karinš: Vojnu na Ukrajine vnímame ako našu vlastnú

Foto - Facebook/Krišjanis Karinš
Foto – Facebook/Krišjanis Karinš

Lotyšsko je jednou z krajín, ktoré voči Rusku zaujímajú mimoriadne tvrdý postoj. Jeho premiér Krišjanis Karinš tvrdí, že Rusko treba poraziť, a verí, že Ukrajina môže vyhrať.

Karinš tento štvrtok pricestoval do Bratislavy, kde sa zúčastnil na bezpečnostnej konferencii Globsec. Absolvoval na ňom panelovú diskusiu aj so slovenským premiérom Eduardom Hegerom.

„S pánom Hegerom máme excelentné vzťahy. Vždy sa s ním rád stretnem a rád sa s ním rozprávam,“ hovorí v rozhovore pre Denník N.

Od začiatku vojny na Ukrajine patríte medzi krajiny, ktoré voči Rusku presadzujú tvrdú líniu. Ako hodnotíte šiesty balík sankcií, ktorým sa Európska únia čiastočne odstrihne od ruskej ropy?

Teší ma, že sme naďalej jednotní. Súdržnosť je v celom procese najdôležitejšia – a to nielen z hľadiska Európy, ale celého sveta. Embargo na energiu z Ruska sme presadzovali od úplného začiatku vojny. Sme presvedčení, že do Moskvy nemožno posielať ďalšie peniaze, pretože ich využíva na pokračovanie vojny na Ukrajine. Vzhľadom na záväzky Nemecka a Poľska sa Únia odstrihne od 90 percent ruskej ropy, čo je oveľa lepšie ako nula percent. Rozhodne ide o krok správnym smerom, hoci platí, že v našom úsilí izolovať Putinovu ekonomiku musíme pokračovať.

Viaceré svetové médiá vrátane Denníka N informovali, že Maďarsko šiesty sankčný balík blokovalo. Napokon vo štvrtok prešiel. Vnímate premiéra Viktora Orbána ako spojenca Vladimira Putina?

Nie, to by som nepovedal. Vždy som chápal, že premiér Orbán hovorí v prvom rade k svojmu domácemu publiku. Rozumiem, že jeho výroky pred samitom mohli pôsobiť ako mimoriadne ostré a nesúhlasil som s nimi. Lenže na samotnom samite

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Eduard Heger

Globsec

Rozhovory

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie