Denník N

High 5ive: Keď už sa nevieme zbaviť áut, nech sú aspoň symfóniou 

Foto - Semcon
Foto – Semcon

Pravidelný osobný výber počinov z mora (pop)kultúry, ktoré by vás mohli zaujať.

*

Autá sú veľká téma. Chceme a potrebujeme sa ich zbaviť, no zdá sa, že na nič nie je človek viac namotaný ako na štvorkolesové približovadlá. Ústupkom voči klíme majú byť nefosílne poháňané modely. A tu sa ako zdanlivo luxusný problém rieši, že autá bez spaľovacieho motora neprodukujú hluk a môžu byť v premávke prehliadnuté.

Na to reaguje projekt Sonic Movement, ktorý sa snaží ozvučiť elektrický pohyb. Ide už o staršiu ideu, ale angažovanosť hudobníčky Holly Herndon v nej ma zaujala. Nielenže rieši, ako akusticky vyjadriť pridávanie rýchlosti či odbáčanie. Ale aj to, že zvuky áut by v premávke mohli splynúť do interaktívnej symfónie.

„Keď Stockhausen mohol skladať hudbu pre helikoptéry, prečo nie aj pre autá,“ hovorí Holly Herndon. A v tejto sci-fi sonickej kulise získava auto posledné body sympatie.

*

Zdá sa, že autobiografie hudobníkov majú práve konjunktúru. Je to aj pochopiteľné, veď toho často dosť zažili a je čo rozprávať. Problém však môže byť, že minulé udalosti vždy vnímame z dnešnej pozície, a preto sa do spomienok často vkradnú zveličenia či hotové výmysly. Jarvis Cocker (ex-Pulp) si povedal, že na to pôjde inak.

Nápad dostal pri vypratávaní domu, keď sa mu do rúk dostalo množstvo predmetov z jeho predošlého života. A fyzické veci neoklamete. Tak si sadol a na základe nich spísal svoju story. Výsledkom je kniha Good Pop, Bad Pop, ktorej by viac než označenie autobiografia pasoval titul 100 vecí, ktoré určili Jarvisa Cockera. Dobré!

*

S kostolmi a stánkami božími všeobecne si spájame majestátnosť, bohatú výzdobu a záplavu ornamentov. Po druhej svetovej vojne však aj do sakrálnej výstavby vstúpila moderna. Spojenie reliogiozity a čistých tvarov chcelo signalizovať nový začiatok a lepšiu budúcnosť. Katedrály z betónu sa rozosiali po Európe.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

High 5ive

Kultúra

Teraz najčítanejšie