Denník N

Marián Leško: Každý, kto spolupracuje s fašistami, je nebezpečný. Majú sedieť na polícii, nie v diskusii

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Pani prezidentka, radím ti Matovičov zákon vrátiť, hovorí komentátor Marián Leško.

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Kde nájdete naše podcasty: 

Chodíte sem len raz do mesiaca, ale aj tak vždy naštvete Igora Matoviča, naposledy výrokom, že vyšetrovanie veľkých káuz sa nedeje vďaka tomu, že je OĽaNO vo vláde, ale napriek tomu. Matovič to nevie prehltnúť a počas debaty Denníka N v pondelok povedal, že sa mu z tohto vášho výroku chce vracať. Čo s tým?

Dáva mi príležitosť, aby som vysvetlil, ako som to myslel. Od jari 2021 vieme, čo sa deje. SIS produkuje správy, slávna to správa do parlamentu, v ktorej tvrdí, že vyšetrovatelia manipulujú vyšetrovanie, že využívajú a konštruujú svedkov, že robia nezákonnú a nekalú činnosť. Pritom všetky súdy, ktoré sa tým zaoberali, povedali, že to je hlúposť. Ale ja som nezaznamenal, že by niekto z OĽaNO verejne alebo súkromne povedal šéfovi SIS, že vidíme, čo robíte, dávajte si pozor, pretože toto nie je s kostolným poriadkom. Videli sme, čo robila inšpekcia ministerstva vnútra voči vyšetrovateľom. Dokonca ich na dva týždne zavrela do vyšetrovacej väzby. To nebolo ani za Fica a Kaliňáka, lebo Špirka „iba“ prenasledovali, do väzby ho nestrčili. Teraz sa vyšetrovatelia najzávažnejších prípadov dostali do väzby. Opäť súdy povedali, že to bola hlúposť a neopodstatnené stíhanie. Videli sme, ako použil generálny prokurátor 363-ku, a tu na tomto mieste, kde robíme rozhovor, Matovič v marci povedal, že generálny prokurátor nadužíva 363 a Sme rodina vydiera koalíciu.

A že je to tehlička v obrannom múre.

Presne. On s tým vraj nič nemôže robiť, lebo Sme rodina sa vyhráža, že odíde z koalície. Pri všetkých veciach, kde mohlo OĽaNO politicky podporiť vyšetrovanie, sa OĽaNO stiahlo a jeho predseda takisto. Nechá vyšetrovateľov a prokurátorov, aby na svoj vlastný úkor a riziko vyšetrovali, pod rizikom, že sú vo vyšetrovacej väzbe. Alebo ten prokurátor špeciálnej prokuratúry, ktorý neposlal spis Pčolinského na generálnu prokuratúru. Mohol byť disciplinárne stíhaný generálnym prokurátorom, keby Najvyšší a Ústavný súd nepovedali, že to, čo urobili, je v poriadku. Vyšetrovateľov a prokurátorov hodilo OĽaNO do vody a pozerá, či sa utopia alebo nie. Toto je politická podpora vyšetrovania a toho, čo by sa očakávalo od strany, ktorá prišla k moci s tým, že je koniec únosu štátu, koniec našim ľuďom, koniec toho, že zákon neplatí pre všetkých? Preto hovorím „nie vďaka OĽaNO, ale napriek

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Igor Matovič

Podcasty Denníka N

V redakcii

Vladimír Pčolinský

Slovensko

Teraz najčítanejšie