Denník N

Angličanov pri pokľaknutí v Budapešti vypískali aj deti, Southgate sa nehneval: Je to zdedené myslenie

Maďarské deti počas zápasu s Anglickom. Foto - TASR/AP
Maďarské deti počas zápasu s Anglickom. Foto – TASR/AP

Maďari proti Angličanom predviedli výnimočný výkon.

Bol to veľmi zvláštny zápas. Keď v 82. minúte stretnutia medzi Maďarskom a Anglickom tréner domácich Marco Rossi vystriedal Dominika Szoboszlaia, hluk na štadióne bol obrovský. Szoboszlai má len 21 rokov, ale je najväčšou hviezdou Maďarska, chlapcom, ktorého prirovnávajú k legendárnym velikánom z 50. rokov.

V Puskás Aréne, pomenovanej po ikonickom útočníkovi Ferencovi Puskásovi, sedelo viac ako 35-tisíc ľudí, veľkú väčšinu tvorili deti.

Szoboszlai deťom na tribúnach zatlieskal. Keď si išiel sadnúť na striedačku, približne desať z nich sa nahrnulo k streche striedačky a museli ich rozháňať usporiadatelia. Vyzeralo to, akoby zbadali svojho obľúbeného speváka.

Szoboszlaiova popularita sa dá vysvetliť veľmi jednoducho. Po dlhých rokoch Maďari našli futbalistu, ktorý je technicky výnimočný, zaujímajú sa oňho európske veľkokluby a zároveň od tínedžerskeho veku hrá v drese reprezentácie skvelo.

Bol to práve on, kto svojím gólom poslal Maďarsko na posledné Euro. Samotný turnaj už musel pre zranenie vynechať.

Angličania verili v jednoduché víťazstvo, ale nakoniec vyhrali Maďari 1:0, boli hladnejší, rýchlejší a bojovnejší. Tento zápas bol ukážkovým príkladom toho, ako môže malý tím poraziť favorita. Maďari porazili Anglicko prvý raz od MS 1962, ale bolo to za zvláštnych okolností. Oficiálne to totiž bolo za zatvorenými dverami.

Vzdelávanie ďalšej generácie?

Minulý rok Maďarsko dostalo pokutu od UEFA vo výške 100-tisíc eur a trest troch domácich zápasov bez divákov, a to za ich pokriky obsahujúce urážky homosexuálov a rasizmus. Objavili sa počas duelov skupinovej fázy Eura, ktoré sa hrali na štadióne v Budapešti. Po odvolaní UEFA trest znížila na dva zápasy.

V septembri potom v Budapešti nastúpili Angličania v kvalifikácii o postup na MS do Kataru. Ich víťazstvo 4:0 sprevádzali opičie zvuky smerované na Raheema Sterlinga a Juda Bellinghama, ako aj vhadzovanie rôznych predmetov z tribún na ihrisko. Po tomto incidente sa k trestu UEFA pridala aj FIFA (keďže išlo o zápas jej súťaže) a potrestala Maďarsko zatvorením štadióna na ďalšie dva duely.

Na sobotňajší duel s Anglickom sa teda ani nepredávali lístky. Maďari sa však rozhodli využiť článok 73 disciplinárneho predpisu UEFA, podľa ktorého smie usporiadateľ v prípade zákazu divákov povoliť aj určité výnimky, a to vrátane rozdávania lístkov „deťom do 14 rokov (s náležitým sprievodom) zo škôl alebo futbalových akadémií“. V minulosti sa podobne rozhodol i Slovan Bratislava, napríklad ešte v sezóne 2019/2020 v Európskej lige.

Britské médiá pred zápasom odhadovali, že na štadión do Budapešti so 67-tisícovou kapacitou by vďaka tomuto pravidlu mohlo prísť vyše 35-tisíc ľudí, pričom každých desať detí by smel sprevádzať jeden dospelý. Vo verejnej doprave bolo vidieť veľké skupiny malých chlapcov, často v tréningových súpravách svojich futbalových klubov.

Tréner Anglicka Gareth Southgate bol prekvapený,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Futbal

Liga národov

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie