Denník N

Vývoj bojov (102. deň): Ukrajinci uskutočnili zatiaľ najprekvapujúcejšiu operáciu tejto vojny

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na návšteve bojujúcich jednotiek blízko frontovej línie. Foto - TASR/AP
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na návšteve bojujúcich jednotiek blízko frontovej línie. Foto – TASR/AP
  • Ukrajinci v Sjevjerodonecku nečakane zaútočili.
  • Zelenskyj bol blízko frontu a vojakom sľúbil niečo veľké.
  • Rusi inde útočia, ale bez veľkých úspechov.
  • Mapa dňa – podľa čoho si Rusi vyberajú miesta, na ktorých sa pokúsia prekročiť rieku.
  • Videá dňa – ukrajinský dron zachytil vlastnú smrť; čelný súboj medzi ukrajinskou stuhnou a ruským tankom; video z ukrajinského zákopu pod mimoriadne silným bombardovaním; dvakrát ruský raketomet TOS-1A – druhý zo záznamov ukazuje, ako rýchlo sa môže zvrtnúť natáčanie propagandistického sporu a aký je výsledok pre ruské publikum; bombardovanie Donecka.
  • Zapnite si odber seriálu o vývoji bojov na Ukrajine jedným klikom.

Aj dnes prinášame zhrnutie situácie na bojisku zostavené z informácií rôznych ministerstiev obrany a nezávislých analytikov. V seriáli sa objavujú aj postrehy ruského nacionalistu a zločinca Igora Strelkova (Girkina), ktorý bol kľúčovou postavou pri rozpútaní vojny v roku 2014, ale okrem úspechov ruskej armády na svojom profile na ruskej sociálnej sieti VKontakte otvorene píše aj o jej porážkach a problémoch.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím výsledkov bojov za nedeľu 5. júna. Aktuálny stav na niektorých miestach už môže byť iný.

Prehľad potvrdených strát je na konci článku.

Ukrajinci sa v Sjevjerodonecku stiahli a potom nečakane udreli. Potvrdilo sa, že zo štvrtka na piatok Ukrajinci naozaj uskutočnili nečakaný útok na ruské pozície v meste Sjevjerodoneck. Celý týždeň z neho pritom prichádzali správy o postupe Rusov a sťahovaní ukrajinských jednotiek.

Poradca ukrajinského prezidenta Olexij Arestovič to vo štvrtok v noci označil za pascu, ktorú Rusom pripravili. V ďalších dňoch potom prichádzali informácie, ako Ukrajinci obsadzujú nové a nové časti mesta.

Jayson Geroux, major kanadskej armády a expert na mestské boje, napísal: „Po dlhých rokoch skúmania vojny v mestskom prostredí si nedokážem spomenúť na žiadny boj v meste v histórii, pri ktorom brániaca sa strana uskutočnila taký rozsiahly protiútok.”

Akú to má logiku? Najpravdepodobnejšie vysvetlenie je, že Ukrajinci

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie