Denník N

Keď pohyb bolí aj dlho po covide. Pomohol mi hrudný pás, turistika a viac pokory, hovorí americká atlétka

Foto N – Peter Kováč
Foto N – Peter Kováč

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Dobrý deň,

viacerí vrcholoví športovci v týchto dňoch zažívajú pocit, keď sa im po dlhých mesiacoch konečne podarilo vrátiť do vrcholovej formy. V rozhovoroch vysvetľujú, čo bolo príčinou komplikácií, a s odstupom času rekapitulujú, akým chybám sa im nepodarilo vyhnúť.

Scenár je často nasledovný: športovec ochorel na covid-19, následne sa snažil príliš skoro vrátiť k tréningu, telo nebolo dostatočne zotavené a prišli ešte vážnejšie zdravotné problémy. Covid-19 sa zmenil na dlhý covid.

Príkladom je aj americká bežkyňa na stredné trate Kate Graceová, ktorá vlani prežila vynikajúcu sezónu, v závere roka však ochorela a na začiatku júna stále čaká na svoj prvý štart. Teraz uviedla sedem kľúčových bodov, v ktorých radí športovcom, ako sa vrátiť k tréningu a vyhnúť sa podobným komplikáciám, akými si prešla. Patrí k nim napríklad viac pokory a rešpektu, ale aj využitie hrudného pásu.

Dlhému covidu sa venovala aj skupina britských vedcov a medicínskych odborníkov, ktorí pripravovali elitných atlétov Spojeného kráľovstva na olympiádu v Tokiu. V príprave na hry ochorelo na covid-19 dokopy 147 britských atlétov, 13 percent z nich sa z choroby nezotavilo ani po 28 dňoch.

Na druhej strane ochorenie trvalo najviac tri mesiace a väčšina športovcov sa po 12 týždňoch vrátila k plnohodnotnému tréningu.

Výklus je pravidelný týždenný newsletter o behu, vychádza každý utorok a posielame ho aj e-mailom. Vypočuť si ho môžete aj ako podcast na kanáli Športové podcasty vo svojej podcastovej aplikácii.


Keď sa BBC pýtala doktorky Nisreen Alwanovej, aká je pravdepodobnosť, že sa diagnóza covid-19 zmení na dlhý covid, odpovedala, že je to ako „hrať ruskú ruletu“.

Odborníčka zo Southamptonu narážala na nevyspytateľnosť ochorenia a poukázala na fakt, že sa nevyhýba ani mladým a zdravým ľuďom vrátane vrcholových športovcov.

Hovoriť by

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Behanie

Koronavírus

  Podcasty Denníka N

  Radíme športovcom

  Športové podcasty Denníka N

  Výklus

  Šport a pohyb, Zdravie

  Teraz najčítanejšie