Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Čaputovej veto stavia Matoviča a jeho spojencov pred vážne rozhodnutie – oficiálne sa spojiť s fašistami

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Ak prelomí veto, tak len po dohode s extrémom. 2. Sulík vysvetľoval ropu a SaS ruší účasť na koaličných radách. 3. U Žilinku pomohli aj Kažimírovi.

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Kde nájdete naše podcasty: 

Správy vybral a komentoval Roman Pataj

1. Ak prelomí veto, tak len po dohode s extrémom

Prezidentka Zuzana Čaputová napriek nevkusnému nátlaku Igora Matoviča nepodpísala jeho „prorodinný“ balíček za viac ako miliardu eur. Jej veto sa teraz pokúsi prelomiť parlament, ale minister financií už bude potrebovať minimálne 76 hlasov.

Počty v Národnej rade sú však také, že ak mu na prekonaní prezidentkinho nesúhlasu naozaj záleží, tentoraz bude musieť s fašistami o podpore rokovať aj oficiálne. Nebude sa môcť tváriť, že sa s nimi iba nezáväzne rozprával, ako to tvrdil po prvom schválení opatrení. Bez hlasov fašistov totiž má maximálne 73 poslancov a veto nebude prelomené.

Čo prezidentka kritizuje. Čaputová namietala tú časť opatrení, ktoré mali nadobudnúť účinnosť 1. januára 2023 (ak však poslanci veto neprelomia, padne zákon ako celok vrátane opatrení, ktoré mali platiť od júla), lebo pri nich nebol dôvod na skrátené konanie. Balíček nepodpísala aj preto, že podľa nej porušuje ústavné pravidlá rozpočtovej zodpovednosti. Ak parlament veto prelomí, prezidentka schválený zákon pošle na Ústavný súd. Zároveň však vládu vyzvala, aby rodinám pomáhala viac, ako to robí, ale pod podmienkou, že pri tom dodrží všetky pravidlá.

Musia sa rozhodnúť. Prezidentkino

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Eduard Heger

Hegerova vláda

Igor Matovič

Maroš Žilinka

Matovičov balíček

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Peter Kažimír

Zuzana Čaputová

Komentáre

Teraz najčítanejšie