Denník N

Maďarské médiá pobúril nápad ministra vnútra, nechcú zamestnávať tajných

Maďarský minister vnútra Sándor Pintér. Foto – TASR
Maďarský minister vnútra Sándor Pintér. Foto – TASR

V prípade potreby môže vláda vynútiť, aby médium zamestnalo člena tajnej služby ako súčasť redakcie. To chce presadiť maďarský minister vnútra.

Maďarsko sa stále viac vzďaľuje od demokratických štandardov Európskej únie, ktorá sa kriticky pozerá najmä na stav médií v krajine. Vláda v Budapešti stále intenzívnejšie čelí kritike za upieranie práv novinárom.

Nejde len o kontroverzné mediálne zákony, sankcie a dlhodobú prítomnosť oligarchov v mediálnom prostredí, ktorá viedla k výraznej prevahe „provládnych médií“ oproti tým nezávislým.

Maďarská vláda hľadá spôsoby, ktorými môže zasahovať do priameho chodu redakcií a newsroomov. Asociácia vydavateľov v Maďarsku teraz odmieta nové plány ministerstva vnútra. Nie sú spokojní v návrhom novely zákona, ktorá by umožnila tajným agentom legálnu prítomnosť v médiách.

Médiá vraj zákon nepochopili

Ministerstvo vnútra reaguje, že ich návrh nesprávne interpretovali. Medzičasom sa objavili správy o tom, že táto časť novely zákona vôbec neprejde a vládna strana Fidesz ju stiahne.

Nebol by to prvý pokus vládnej strany vniesť do maďarskej legislatívy kontroverznú vec. Prevaha vládnej strany je taká veľká a fungovanie parlamentu také neprehľadné, že si Fidesz môže dovoliť otestovať verejnú mienku návrhom neprijateľného zákona, ktorý potom v prípade protestov jednoducho zaprie alebo na poslednú chvíľu stiahne.

Asociácia maďarských novinárov hovorí o priamom a tvrdom zásahu do slobody médií v prípade, že by novela zákona prešla v pôvodnej podobe.

Takéto nariadenie by vlastne legalizovalo cenzúru a pripomínalo by praktiky minulého režimu. Naposledy boli vo väčšine redakcií prítomní cenzori pred rokom 1989. Podľa mnohých svedectiev však dnes už provládne médiá tak či tak svoje spravodajstvá vytvárajú podľa priamych príkazov z centrály vládnej strany.

Tamás Bodoky, šéfredaktor portálu Átlátszó, ktorý mapuje transparentnosť maďarskej vlády, sa k zákonu vyjadroval skepticky. Podľa neho je malá šanca, aby zákon ako tento prešiel.

Pôvodný návrh médiá vydesil. Podľa neho by médiá v istých prípadoch museli vo svojej redakcii na žiadosť tajných služieb povinne zamestnať ich agenta.

Išlo o 38. paragraf zákona o národnej bezpečnosti, ktorý chcel minister vnútra meniť. Takáto povinnosť by sa týkala rovnako televízie, rozhlasu i tlače a internetových médií. Prvú správu o pochybnom návrhu zákona zverejnil server index.hu.

Ak prídu otvorene, iba nás to zabaví

Tamás Bodoky z Átlátszó.hu sa vyjadril jasne. „Viac sa bojíme tajného zneužívania digitálnej a telefonickej komunikácie novinárov, tajných agentov, ktorí sa do organizácií infiltrujú pod krytím. Ak by sme ich mali v redakcii prijať otvorene, mali by sme z nich akurát tak zábavu,“ povedal podľa servera OCCRP.org.

Posledné správy o stave novely zákona hovoria, že podobné opatrenie pravdepodobne neprejde. V jeho texte sa však nehovorilo iba o médiách, ale aj o rôznych iných informačných inštitúciách, ako sú pošty či telekomunikačné firmy.

V zákone sa všetky tieto inštitúcie definujú ako poskytovatelia obsahu, pričom práve Orbánov mediálny zákon zaraďuje medzi týchto poskytovateľov aj médiá.

Hovorca ministerstva vnútra pre portál index.hu povedal, že opozícia zámerne zákon dezinterpretuje, pretože ten nechce meniť nič, čo by doteraz neexistovalo. Novinári sa však pýtajú: načo vláda vlastne chce nový zákon, ak sa stav vecí nemá meniť?

Bodoky dodal, že takéto plány dokonale zapadajú do charakteru Orbánovej vlády – jej posadnutosti mať kontrolu nad všetkým. Podľa neho je Orbánova vláda neuveriteľne paranoidná.

V návrhu zákona sa hovorí o komunikačných inštitúciách, medzi ktoré celkom jasne patria aj médiá. Minister vnútra Sándor Pintér však novelu zo začiatku vysvetľoval len tým, že trh s informáciami a poštovými službami je liberalizovaný a vládne štruktúry sa menia, preto je zmena potrebná.

Neskôr hovoril o dezinterpretácii svojho návrhu a teraz už médiá píšu o vymazaní nových paragrafov. Proti nápadu nasadzovať tajné zložky do mediálnych kruhov sa postavili aj opozičné strany. Nielen tie demokratické, ale dokonca aj krajne pravicový Jobbik.

Svet

Teraz najčítanejšie