Denník N

Prokurátor Šanta: Žilinka mi neumožnil ani prehovoriť (+ video)

Ján Šanta. Foto N - Vladimír Šimíček
Ján Šanta. Foto N – Vladimír Šimíček

Keď si predstavím, kto nám na úrade celé tie roky šéfoval, tak som z toho smutný, hovorí prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta o odsúdení Dušana Kováčika. Nedávny disciplinárny trest od Maroša Žilinku bol jeho prvý.

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Kde nájdete naše podcasty: 

Nedávno ste boli disciplinárne potrestaný pohovorom zo strany generálneho prokurátora. Koľkokrát predtým ste už boli disciplinárne trestaný?

Disciplinárne potrestaný som nebol nikdy. Raz na mňa bývalý špeciálny prokurátor Kováčik podal disciplinárny návrh, odvolal ma z funkcie riaditeľa a potom návrh vzal späť, čo je celkom jasné účelové konanie a obchádzanie práva. Takže toto je prvá skúsenosť. Veď aj za čo by som mal byť trestaný.

Tento pohovor s vami pán Žilinka vykonal za to, že ste v diskusii Mareka Vagoviča povedali, že odsúdený špeciálny prokurátor Dušan Kováčik je pošahanec. Konkrétne to bolo v kontexte, že ste sa zamýšľali, pre koho pracovali títo ľudia na nižších postoch, „napríklad taký pošahanec Kováčik“ a aj za to, že ste povedali, že advokátovi Parovi zjavne dochádza para, čo bol vtipný bonmot, na ktorom sa pobavili aj diváci. Ako toto potrestanie po toľkých rokoch v prokuratúre vnímate?

Po 32 rokoch na prokuratúre to pôsobí trochu paradoxne. Pohovor so mnou bol vykonaný v piatok a vo štvrtok som podal obžalobu na Bašternáka a spol. Pôsobí to veľmi zvláštne, ale dovolím si zareagovať možno shakespearovsky „mnoho kriku pre nič“ a túto tému týmto ukončiť.

Vy ste na tej debate a potom aj neskôr povedali, že vás Žilinka ľudsky sklamal. Nemohol byť toto skutočný dôvod vášho potrestania? 

Nuž nech si každý divák, poslucháč a čitateľ urobí vlastnú predstavu, čo mohol byť skutočný dôvod takéhoto postupu.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ladislav Bašternák

Maroš Žilinka

V redakcii

Slovensko

Teraz najčítanejšie