Denník N

Je rozbitie Ruska jediným spôsobom, ako ukončiť jeho imperializmus?

Foto – TASR/AP
Foto – TASR/AP

Prílišná centralizácia nefungovala tak, aby bola krajina mierumilovná a prosperujúca.

Autor je komentátor Bloomberg Opinion

Útok Vladimíra Putina na Ukrajinu ukázal svetu, že ožívajúce Rusko nevyhnutne znamená imperialistické Rusko. A oživil tiež diskusie o tom, či Rusko potrebuje „dekolonizáciu“ alebo možno „defederalizáciu“, aby pochovalo svoje imperialistické ambície a aby už nepredstavovalo vojenskú hrozbu. Rozpad dnešného Ruska, podobný rozpadu Sovietskeho zväzu, považujú mnohí ľudia za možný, pre niektorých ide dokonca o najžiadanejší výsledok neúspešnej invázie na Ukrajinu. Časť komentátorov ľutuje, že si to USA nedali za cieľ v 90. rokoch, keď postsovietske Rusko ležalo v troskách a snažilo sa udržať len jeden malý separatistický región – Čečensko.

Zvládnuteľná veľkosť?

Tieto diskusie prinášajú pocit déja vu. Odkedy sa Sovietsky zväz s takou zdanlivou ľahkosťou rozpadol, bolo až príliš ľahké predstaviť si Rusko premenené na mozaiku štátikov. V románe Telúria z roku 2013 nechal Vladimir Sorokin, jeden z najpresnejších prorokov ruského obratu k fašizmu, jednu z postáv napísať o ruskom impériu: „Keby sa ona, táto nádherne neľútostná obryňa s diamantovým diadémom a so snežným plášťom, pohodlne zrútila vo februári 1917 a rozpadla sa na niekoľko štátov zvládnuteľnej veľkosti, všetko by dopadlo v duchu moderných dejín a národy ovládané cárskou mocou by napokon získali svoju postimperiálnu identitu, a žili by v slobode. Ale takto sa to nestalo.“

V Telúrii je Rusko po sérii domácich otrasov nakoniec rozdelené na zväčša autokratické kniežatstvá „zvládnuteľnej veľkosti“. Ani Sorokin však nevidel prehratú inváznu vojnu ako spúšťač rozpadu Ruska. A predsa by porážka na Ukrajine sprevádzaná západným ekonomickým tlakom mohla reálne viesť k takej ekonomickej katastrofe, ako bola tá, ktorá odštartovala kolaps Sovietskeho zväzu, a mohla by tak posilniť odstredivé tendencie, ktoré Putin potlačil zavedením svojej vertikály moci, na čo je aj patrične hrdý.

Existujú dobré dôvody, prečo by to mohlo mať zmysel aj pre ruský národ – najmä pre tých jeho príslušníkov, čo nežijú v strednom Rusku.

Čo je jadrom Ruska?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie