Denník N

Svetový newsfilter: Briti aj Poliaci vysvetľujú Macronovi, prečo je zlé hovoriť s Putinom

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Dobrý deň,

nové vyjadrenia Vladimira Putina sú ďalším dôkazom, že z Ukrajiny sa nestiahne. Ruský prezident sa prirovnáva k Petrovi Veľkému a vojenskú agresiu, pri ktorej zomreli desaťtisíce ľudí, považuje za svoju úlohu. Kým on v sebe vidí odraz jednej z najdôležitejších postáv ruskej histórii, západní politici ho prirovnávajú k Hitlerovi.

Napriek tomu v Európe nie je zhoda na tom, či a ako sa s Putinom rozprávať. Tón by chcel udávať Emmanuel Macron, ktorý však naštval svojich spojencov.


Európa: Macron a Merkelová nepotešili Ukrajincov

Francúzsky prezident Emmanuel Macron znovu vyvolal rozhorčenie na Ukrajine aj medzi európskymi lídrami. Politikov, ktorí volajú po ešte väčšej pomoci Ukrajine a silnejších sankciách proti Rusku, nahnevali jeho návrhy na to, ako pristupovať k Vladimirovi Putinovi.

O čo ide: Macron dlhodobo čelí kritike za to, že s Putinom je ochotný viest dlhé rozhovory, ktoré nikam nevedú. Teraz zašiel ešte ďalej a vyhlásil, že Západ by Putina nemal „ponížiť, aby sa zachránila šanca na diplomatické riešenie jeho historickej chyby“.

Tou chybou je útok na Ukrajinu, ktorý pokračuje už štvrtý mesiac a počas ktorého ruská armáda bombarduje ukrajinské mestá a snaží sa ovládnuť čo najviac jej územia.

Macron aj napriek tomu hovorí, že Západ nesmie ponížiť Rusko, aby hneď v deň, keď sa skončia boje, mohla diplomacia postaviť únikovú cestu z tejto situácie.

V Kyjive reagovali rýchlo a naštvane, no nielen oni to nepovažujú za dobré riešenie. Bývalý šéf britskej tajnej služby MI6 John Sawers vysvetlil, prečo je to zlý prístup. Viedol by k predčasnému

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Emmanuel Macron

Joe Biden

Svetový newsfilter

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Volodymyr Zelenskyj

Svet

Teraz najčítanejšie