Denník N

High 5ive: Prechádzka krajinou, ktorá má viac strelných zbraní ako obyvateľov

Foto - Gabriele Galimberti
Foto – Gabriele Galimberti

Pravidelný osobný výber počinov z mora (pop)kultúry, ktoré by vás mohli zaujať.

*

Viacerí z nich sa usmievajú, sú hrdí na svoju zbierku. Nám do smiechu nie je. Pri nohách im ležia vkusne usporiadané arzenály strelných zbraní. Gabriele Galimberti, taliansky fotograf pracujúci pre National Geographic, precestoval USA a na portrétoch zvečnil vlastníkov pištolí a pušiek. Vznikol projekt a kniha The Ameriguns.

Počet oficiálne držaných strelných zbraní prevyšuje počet obyvateľov Ameriky. Tradícia vlastnenia výzbroje siaha do počiatkov americkej ústavnosti v zmysle mať možnosť obrany a právo na ňu. Veľké zásoby streliva na Galimbertových fotkách však sugerujú iný druh vzťahu k zbraniam. A ponúkajú možné vysvetlenie množiacich sa nešťastí.

Foto – Gabriele Galimberti

*

Nielen že sa vo svojej výtvarnej tvorbe venoval bojovým motívom, i do osudu jeho diela vstúpili boje. Časť jeho pozostalosti sa stratila vo víroch prvej svetovej vojny a počas tej druhej potopila nemecká ponorka loď, ktorá viezla jeho práce do rodnej Brazílie. Našťastie sa niečo od Henriqua Alvima Corréu (1876 – 1910) zachovalo.

Sú to predovšetkým jeho ilustrácie pre francúzsky preklad Vojny svetov od H. G. Wellsa z roku 1906. Z jeho prác vieme, ako si prestavoval Marťanov, trojnohé robotické indivíduá, ktoré zazerajú z výšky a rozdávajú si to s človečenstvom. Môj obľúbený moment – Marťan pozorujúci nočnú opitú spoločnosť.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

High 5ive

Kultúra

Teraz najčítanejšie