Denník N

Rozpažila ruky a kričala Horúce, horúce. Ako dieťa slávnu fotku z Vietnamu nenávidela, teraz jej rozumie

Fotografia z vietnamskej vojny známa ako Napalmové dievča oslavuje 50 rokov. Foto - TASR/AP
Fotografia z vietnamskej vojny známa ako Napalmové dievča oslavuje 50 rokov. Foto – TASR/AP

Fotografia známa ako Napalmové dievča oslavuje päťdesiate výročie.

Phan Thi Kim Phuc pochádza z obce Trang Bang v južnej časti Vietnamu vzdialenej približne 40 kilometrov od Hočiminovho Mesta. V tom čase sa volalo Saigon a v jeho okolí prebiehala vojna.

Aj v obci Trang Bang, v ktorej po bombardovaní neostal už takmer nikto. Phan Thi Kim Phuc s rodinou áno, schovávali sa v budhistickom chráme.

„Hrala som sa so svojimi bratrancami na nádvorí chrámu,“ napísala Phan Thi Kim Phuc v komentári pre denník The New York Times. „Zrazu sa smerom dole začalo rútiť lietadlo a ozval sa ohlušujúci hluk. Potom výbuchy a dym a neznesiteľná bolesť.“

Lietadlo zhodilo napalmové bomby, ktoré dievčatku spôsobili ťažké popáleniny na dvoch tretinách tela. Strhla zo seba zvyšky šiat, rozpažila ruky, utekala a kričala: „Horúce, horúce.“

Ten okamih zachytil fotograf agentúry AP Nick Ut a zo záberu sa stal symbol zverstiev vietnamskej vojny. Minulý týždeň uplynulo 50 rokov od vzniku fotografie.

Položil fotoaparát a chcel pomôcť

Fotograf Nick Ut pred pár rokmi magazínu Vanity Fair prerozprával, čo sa v ten deň, 8. júna 1972, stalo. Ráno vyrazil zo Saigonu smerom k obci Trang Bang, ktorá bola už druhý deň pod ťažkou paľbou. Aj v to ráno boje pokračovali a Ut nevedel, že sú tam ešte nejakí civilisti. Nevedela to ani juhovietnamská armáda, ktorá sama zhodila na vlastné územie o pol jednej na obed napalmovú bombu.

Napalm je zápalná látka, je to zmes benzínu a látok, ktoré ho zahusťujú, čím sa zvyšuje priľnavosť a znižuje rýchlosť horenia. Výrazne to zvyšuje účinnosť horľaviny.

Ut videl, ako napalmové bomby padli na zem. V ruke držal fotoaparát. Ako prvá smerom k nemu od výbuchu prišla stará mama, v náručí držala vnuka, ktorý doslova Utovi v zábere zomrel. Vzápätí uvidel smerom k sebe utekať deti. Dievčatko v strede bolo nahé, plakalo a kričalo. Ut začal fotiť. Až keď dobehla bližšie, všimol si, že je

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Svet

Teraz najčítanejšie