Denník N

Vývoj bojov (106. deň): Situácia je vážna, Ukrajinci potrebujú naše zbrane hneď teraz

Zničená americká húfnica M777 na bojisku na Ukrajine. Foto - Twitter, Ukraine Weapon Tracker
Zničená americká húfnica M777 na bojisku na Ukrajine. Foto – Twitter, Ukraine Weapon Tracker
  • Môže byť situácia taká zlá, ako ju vykresľujú Ukrajinci?
  • Ako by mohlo Slovensko pomôcť rýchlejšie.
  • Severný breh Siverského Donca je už v ruských rukách.
  • Slovenská armáda píše o ruských psychologických operáciách.
  • Mapa dňa – aktuálny stav bojov.
  • Videá dňa – ako sa robí z kvadroptéry zbraň a ako funguje v praxi; ruský pancierový vlak; ruské delostrelectvo proti ukrajinskému člnu; ukrajinský MiG-29 vo vzduchu – akú výzbroj nesie počas misie.

Aj dnes prinášame zhrnutie situácie na bojisku zostavené z informácií rôznych ministerstiev obrany a nezávislých analytikov. V seriáli sa objavujú aj postrehy ruského nacionalistu a zločinca Igora Strelkova (Girkina), ktorý bol kľúčovou postavou pri rozpútaní vojny v roku 2014, ale okrem úspechov ruskej armády na svojom profile na ruskej sociálnej sieti VKontakte otvorene píše aj o jej porážkach a problémoch.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím výsledkov bojov za štvrtok 9. júna. Aktuálny stav na niektorých miestach už môže byť iný.

Prehľad potvrdených strát je na konci článku.

Piatková dávka pesimizmu na úvod. Poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak oznámil, že armáda denne v bojoch prichádza o sto až dvesto zabitých vojakov. To je viac, ako predtým spomínal Volodymyr Zelenskyj (50 až 100). K počtu obetí treba pripočítať dvoj- až trojnásobok zranených. Svedčí to o stupňovaní intenzity ruských útokov.

„Nepriateľ podniká ofenzívu v smere Vozdvyženka – Roty, má čiastočný úspech, opevňuje sa v obsadených pozíciách,“ píše zas v rannej správe ukrajinský generálny štáb. Táto správa hovorí o postupe v smere na Bachmut, o ktorom bol včerajší diel Vývoja bojov.

„V tejto chvíli je to vojna delostrelectva, a pokiaľ ide o delostrelectvo, prehrávame ju,“ cituje zas Guardian Vadyma Skybyckého z ukrajinskej vojenskej rozviedky.

Môže byť situácia naozaj kritická? Áno, môže.

Blíži sa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie