Denník N

Putin narušil jadrový poriadok. Začína sa nová éra, varuje švédsky inštitút

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Obdobie, keď počet jadrových zbraní vo svete klesal, sa zrejme skončilo. Čína počet jadrových hlavíc už zdvojnásobila.

O Stanislavovi Petrovovi ste možno nikdy nepočuli, ale viaceré svetové médiá ho označujú za človeka, ktorý zrejme zachránil celý svet.

Petrov bol v čase vrcholiacej studenej vojny sovietskym dôstojníkom a jeho úlohou bolo monitorovať riziko vypustenia balistických rakiet. Počas nočnej služby v septembri 1983 sa spustil poplach, ktorý hlásil, že Spojené štáty americké začali jadrový útok na Moskvu.

Niečo také bolo krajne nepravdepodobné, nie však úplne nereálne. Vtedajší americký prezident Ronald Reagan len pár mesiacov predtým označil Sovietsky zväz za „ríšu zla“ a Spojené štáty za jeho vlády masívne investovali do zbrojenia.

Petrovovou úlohou bolo nahlásiť poplach svojim nadriadeným, v šoku sa však rozhodol porušiť predpisy. Bol presvedčený, že išlo o chybu v systéme, čo sa neskôr potvrdilo. Lenže ak by konal inak, sovietska armáda by s najväčšou pravdepodobnosťou reagovala odvetným jadrovým útokom.

Bol to len jeden z viacerých okamihov, keď sa svet ocitol na pokraji zničujúcej vojny. Po takmer štyroch desaťročiach sa o jej hrozbe hovorí opäť.

Doba odzbrojovania sa končí

Začiatkom tohto roka vydalo päť jadrových veľmocí vrátane Spojených štátov a Ruska prekvapivé stanovisko. Zhodli sa v ňom, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Svet

Teraz najčítanejšie