Denník N

Kým Rusi vystrelia desaťkrát, Ukrajinci raz. Kyjivu v Donbase zúfalo dochádza munícia

Vojaci zo samozvanej Doneckej ľudovej republiky strieľajú z raketometu na ukrajinské pozície v Donbase. Foto - TASR/AP
Vojaci zo samozvanej Doneckej ľudovej republiky strieľajú z raketometu na ukrajinské pozície v Donbase. Foto – TASR/AP

Aktualizované 16. 6. 8:15: USA oznámilo dodanie ďalších 18 húfnic s muníciou. Slovenské vrtuľníky a munícia do systému Grad sú už na Ukrajine.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

Ukrajinská armáda čelí v Donbase vážnemu problému. Na jednej strane má stále relatívne dosť svojich delostreleckých systémov sovietskeho typu.

No veľmi rýchlo jej do nich dochádza munícia. Informácie z frontu hovoria, že kým Ukrajinci vystrelia z diel za deň 5- až 6-tisíc krát, Rusi vypália 50-tisíc rán.

Na druhej strane, Ukrajinci majú momentálne celkom dosť západnej delostreleckej munície. Problém však je, že nemajú dostatok západných diel, do ktorých je táto munícia vhodná.

Aj vďaka tomu sa momentálne Ukrajina dostáva do defenzívy. Rusom sa darí tlačiť na Kyjiv v mestách ako Sjevjerodoneck, kde zničili všetky tri mosty von z mesta.

„Nedostatok munície je momentálne najväčší ukrajinský problém. Ukrajina má relatívne veľké množstvo delostrelectva z čias ZSSR, no nemá doň muníciu,“ hovorí vojenský analytik Vladimír Bednár.

Podľa neho východné krajiny NATO ako Slovensko, Poľsko či Česko

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie