Denník N

Pri spomienke na policajnú raziu v Moldave mi napadne iba krivda a frustrácia, hovorí právnik zbitých Rómov

Michal Zálešák. Foto N - Vladimír Šimíček
Michal Zálešák. Foto N – Vladimír Šimíček

[Roky bezprávia. Neuveriteľný príbeh razie v Moldave  vám priblíži kniha Sama Mareca a Veroniky Prušovej.]

„Neviem si predstaviť, že by sa niečo podobné stalo mne alebo niekomu z môjho okolia. Bolo to pre nich hrozné. Najskôr ich zbili, potom určitým spôsobom zaškatuľkovali a napokon obžalovali. Tí, ktorí ich napadli, nie sú ani obvinení. A oni niesli všetky následky,“ opisuje príbeh obetí policajnej razie z Moldavy nad Bodvou advokát Michal Zálešák z Európskeho centra pre práva Rómov.

Deväť rokov stál pri nich pri boji za spravodlivosť. V rozhovore hovorí o rozhodnutí Európskeho súdu pre ľudské práva, na základe ktorého ôsmi poškodení Rómovia dostanú od štátu odškodnenie 110-tisíc eur. Ale aj o tom:

  • prečo bolo pre sťažovateľov výhodnejšie pristúpiť na zmier s vládou, ako sa o odškodnenie súdiť;
  • v čom bola razia v Moldave iná ako desiatky ďalších;
  • prečo bolo od začiatku jasné, že u nás sa riadne nevyšetrí;
  • či by sa mohol príbeh razie v Moldave zopakovať;
  • kto je Ernest, o ktorom verejnosť veľa nevie, no s raziou má veľa spoločného.

Európsky súd pre ľudské práva začiatkom júna rozhodol, že Slovensko musí odškodniť obete policajnej razie z Moldavy nad Bodvou. Vy ste ich od začiatku zastupovali. Ako ste prijali túto správu?

Sú to zmiešané pocity. Na jednej strane som privítal, že Slovensko si priznalo chybu a konečne po deviatich rokoch sa táto kauza môže skončiť. Na druhej strane však stále pretrvávajú negatívne pocity z celého jej priebehu. Z vyšetrovania, z toho, že to tak dlho trvalo, ale aj z toho, že sa to vôbec muselo dostať pred Európsky súd pre ľudské práva.

Ako na to rozhodnutie reagovali poškodení?

Prijali to podobne ako ja. Sú radi, že už to skončilo, že bolo zadosťučinené spravodlivosti. Ale to, čo sa stalo, v nich ostane už do konca života.

Čo by ste povedali niekomu, kto o razii veľa nevie, čo sa im vlastne také strašné stalo? Ako by ste mu vysvetlili, prečo by mali byť odškodnení?

Povedal by som mu, nech si predstaví, že je doma a zrazu k nemu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Razia v Moldave

Slovensko

Teraz najčítanejšie