Denník N

To, ako dnes vnímame Beatles a Rolling Stones zo 60. rokov, je zásluha Deža Hoffmanna z Banskej Štiavnice

Bol jedným z najvýznamnejších fotografov 20. storočia, no až teraz si konečne uvedomujeme rozsah diela, ktoré po sebe zanechal. Vlani o ňom vyšla kniha, na budúci týždeň do kín prichádza pútavý dokument Dežo Hoffmann – fotograf Beatles.

Názov tohto filmu nie je úplne presný, skôr sa snaží pritiahnuť ľudí do kín. Tento Slovák, ktorý podstatnú väčšinu života prežil v zahraničí, nefotil len legendárnu kapelu, ale aj mnohé iné osobnosti britskej a americkej kultúry 60. a 70. rokov. Podstatné je, že vďaka filmovému dokumentu Dežo Hoffmann – fotograf Beatles režiséra Patrika Lančariča môžeme konečne pochopiť, kým Dežo Hoffmann v skutočnosti bol. Pred nami odkrýva jeden silný ľudský príbeh, v ktorom sa zrkadlí celé 20. storočie.

Trochu archeológia, trochu detektívka

Patrik Lančarič už nakrútil skvelý hudobný dokument Hrana o živote Mareka Brezovského. Tentoraz ho k práci priviedla ponuka producenta Patrika Pašša, ktorý prišiel so základným námetom. „Až ma trochu mrzelo, že sme na to neprišli my,“ smeje sa režisér. Ako veľký fanúšik hudby, samozrejme, vedel, kto je Dežo Hoffmann, a od momentu, keď sa ponoril do jeho príbehu, pochopil, že je na začiatku jedného mimoriadneho dobrodružstva.

Najprv si urobil základný rešerš. Mohol sa spoľahnúť na film, ktorý Pašš získal od svojho priateľa Mariána Slobodu. Išlo o slovenského emigranta v Nemecku, ktorý v 80. rokoch nakrútil film Good Morning Mr. Hoffmann.

„Tento film som videl ešte v 90. rokoch na ORF. Potom sme začali rozpletať sieť kontaktov, ktoré nás posunuli k ďalším ľuďom. Bola to trošku archeológia, trošku detektívka,“ spomína Lančarič.

Na začiatku mali šťastie v tom, že sa im podarilo spraviť rozhovor so spevákom Ericom Burdonom, za ktorým vycestovali do Švajčiarska, kde koncertoval. Burdon a Hoffmann sa, samozrejme, poznali z Londýna 60. rokov. Jeho kapela The Animals bola pevnou súčasťou anglickej bítovej scény, no oboch spájal oveľa hlbší vzťah, pri ktorom Lančarič pochopil, že Hoffmann nebol len obyčajným fotografom hviezd, ale

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Filmy

Hudba

Kultúra

Teraz najčítanejšie