Denník N

Svetový newsfilter: Z vojny na Ukrajine sa Taiwan naučil dôležitú vec, ktorú môže použiť proti Číne

Foto – TASR/AP
Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

Dobrý deň,

v Donbase pokračujú tvrdé boje, ktoré rozhodnú o tom, aký bude ďalší priebeh vojny. Rusko má na mnohých miestach veľkú delostreleckú prevahu – podľa Ukrajincov je to niekde až 10:1. Ukrajinská armáda aj tak kladie veľmi tvrdý odpor, no opakovane žiada Západ o pomoc.

Potrebuje najmä zbrane. Ukrajinské ministerstvo obrany tvrdí, že zatiaľ dostalo len 10 percent z toho, čo žiadalo. Ďalšiu vojenskú podporu sľúbil Kyjivu počas svojej návštevy Emmanuel Macron a viac zbraní by malo prísť aj z USA. Západ sa však popritom musí pozerať aj do Ázie, kde na svoje mocenské ambície znovu upozornila Čína.


Ázia: Čo by pomohlo Taiwanu proti Číne

Čína znovu posiela odkazy Taiwanu a jeho spojencom. Po troch mesiacoch vojny na Ukrajine dáva najavo, že jej cieľ získať kontrolu nad ostrovom sa nezmenil. Taiwan preto zvažuje, ako by ju mohol odradiť od útoku.

O čo ide: Bezpečnostná komunita sa cez víkend stretla na konferencii v Singapure. Okrem súkromných rokovaní – napríklad medzi ministrami obrany USA a Číny – zazneli aj silné slová, ktoré sa po vyše troch mesiacoch vojny na Ukrajine neoplatí podceňovať.

Čína pripomína, že by rozdrvila

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Čína a Taiwan

Emmanuel Macron

Európska únia

Svetový newsfilter

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie