Denník N

Svetový newsfilter: Z vojny na Ukrajine sa Taiwan naučil dôležitú vec, ktorú môže použiť proti Číne

Foto – TASR/AP
Foto – TASR/AP

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Dobrý deň,

v Donbase pokračujú tvrdé boje, ktoré rozhodnú o tom, aký bude ďalší priebeh vojny. Rusko má na mnohých miestach veľkú delostreleckú prevahu – podľa Ukrajincov je to niekde až 10:1. Ukrajinská armáda aj tak kladie veľmi tvrdý odpor, no opakovane žiada Západ o pomoc.

Potrebuje najmä zbrane. Ukrajinské ministerstvo obrany tvrdí, že zatiaľ dostalo len 10 percent z toho, čo žiadalo. Ďalšiu vojenskú podporu sľúbil Kyjivu počas svojej návštevy Emmanuel Macron a viac zbraní by malo prísť aj z USA. Západ sa však popritom musí pozerať aj do Ázie, kde na svoje mocenské ambície znovu upozornila Čína.


Ázia: Čo by pomohlo Taiwanu proti Číne

Čína znovu posiela odkazy Taiwanu a jeho spojencom. Po troch mesiacoch vojny na Ukrajine dáva najavo, že jej cieľ získať kontrolu nad ostrovom sa nezmenil. Taiwan preto zvažuje, ako by ju mohol odradiť od útoku.

O čo ide: Bezpečnostná komunita sa cez víkend stretla na konferencii v Singapure. Okrem súkromných rokovaní – napríklad medzi ministrami obrany USA a Číny – zazneli aj silné slová, ktoré sa po vyše troch mesiacoch vojny na Ukrajine neoplatí podceňovať.

Čína pripomína, že by rozdrvila

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Čína a Taiwan

Emmanuel Macron

Európska únia

Svetový newsfilter

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie