Denník N

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter: Z vojny na Ukrajine sa Taiwan naučil dôležitú vec, ktorú môže použiť proti Číne

Foto – TASR/AP
Foto – TASR/AP

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Dobrý deň,

v Donbase pokračujú tvrdé boje, ktoré rozhodnú o tom, aký bude ďalší priebeh vojny. Rusko má na mnohých miestach veľkú delostreleckú prevahu – podľa Ukrajincov je to niekde až 10:1. Ukrajinská armáda aj tak kladie veľmi tvrdý odpor, no opakovane žiada Západ o pomoc.

Potrebuje najmä zbrane. Ukrajinské ministerstvo obrany tvrdí, že zatiaľ dostalo len 10 percent z toho, čo žiadalo. Ďalšiu vojenskú podporu sľúbil Kyjivu počas svojej návštevy Emmanuel Macron a viac zbraní by malo prísť aj z USA. Západ sa však popritom musí pozerať aj do Ázie, kde na svoje mocenské ambície znovu upozornila Čína.


Ázia: Čo by pomohlo Taiwanu proti Číne

Čína znovu posiela odkazy Taiwanu a jeho spojencom. Po troch mesiacoch vojny na Ukrajine dáva najavo, že jej cieľ získať kontrolu nad ostrovom sa nezmenil. Taiwan preto zvažuje, ako by ju mohol odradiť od útoku.

O čo ide: Bezpečnostná komunita sa cez víkend stretla na konferencii v Singapure. Okrem súkromných rokovaní – napríklad medzi ministrami obrany USA a Číny – zazneli aj silné slová, ktoré sa po vyše troch mesiacoch vojny na Ukrajine neoplatí podceňovať.

Čína pripomína, že by rozdrvila

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Čína

Emmanuel Macron

Európska únia

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie