Gynekológ Záhumenský: Ak chcú ženy rodiť v zahraničí, je to istým spôsobom aj naša hanba

Profesor Jozef Záhumenský vydal knihu o pôrodníctve, ktorá má viac ako 1200 strán a váži takmer tri a pol kila – teda ako donosený novorodenec. Spolupracovalo na nej spolu 86 autorov a autoriek a bude slúžiť aj ako učebnica pre medikov.
V rozhovore vysvetľuje:
- prečo do knihy zahrnul aj kapitoly o psychológii, násilí a etike,
- ako chce, aby jeho kniha zmenila pôrodníctvo
- ako kvalita pôrodníctva ovplyvňuje demografiu
- čo sa zmenilo na jeho pôrodníckom oddelení, odkedy je prednostom
Hlavným cieľom vašej knihy má byť podpora prirodzeného pôrodníctva. Čo to je?
Je to pôrodníctvo, v ktorom dáme pôrodu šancu, aby prebiehal svojím tempom, aby doň bolo čo najmenej zasahované a aby bol čisto pod kontrolou rodičky. Zdravotníci by na proces iba dohliadali, aby včas odhalili nejaké riziká komplikácií a pomohli ich vyriešiť.
Veľa sa dnes hovorí o tom, že pri nekomplikovanom pôrode by mala stačiť prítomnosť pôrodnej asistentky a lekár nie je potrebný. Je to tak?
Za minulého režimu sa štáty východného bloku hrdili starostlivosťou o ženy a vytvoril sa koncept lekársky vedeného pôrodu, čo je v podstate nezmysel. Pôrod je prirodzená vec, ktorá sa približne v 20 percentách prípadov skomplikuje, pričom 15 percent sú mierne komplikácie bez následkov a päť percent sú vážne až život ohrozujúce komplikácie. Zdravý a normálny pôrod totiž nevyžaduje zásahy lekára. Ale lekár musí byť nablízku, pretože