Denník N

Traja lídri EÚ prekvapili cestou do Kyjiva. Podporili kandidátsky status pre Ukrajinu

Volodymyr Zelenskyj prijal troch lídrov EÚ, ktorí zatiaľ veľmi za Ukrajinou nestáli: (zľava) Mario Draghi, Emmanuel Macron a Olaf Scholz. Foto - tasr/ap
Volodymyr Zelenskyj prijal troch lídrov EÚ, ktorí zatiaľ veľmi za Ukrajinou nestáli: (zľava) Mario Draghi, Emmanuel Macron a Olaf Scholz. Foto – tasr/ap

AKTUALIZOVANÉ: Sľuby Olafa Scholza o dodaní ťažkých zbraní na Ukrajinu, ktoré zazneli aj v hlavnom meste, berú mnohí s rezervou.

O možnej ceste Emmanuela Macrona a Maria Draghiho do Kyjiva sa hovorilo ešte počas minulotýždňovej návštevy talianskeho premiéra v Paríži, aj keď to lídri vtedy popierali. Špekulovalo sa aj o tom, že by sa na cestu pridal aj nemecký kancelár Olaf Scholz.

Dohady sa potvrdili, keď vo štvrtok ráno internet obletela fotka, kde trojica politikov sedí v kupé nočného vlaku smerujúceho cez Poľsko do Kyjiva.

„Je to dôležitý moment. Je to odkaz jednoty, ktorý posielame Ukrajincom, odkaz podpory, o ktorej budeme hovoriť v nasledujúcich ťažkých mesiacoch,” povedal Macron reportérom, keď vystúpili na vlakovej stanici v Kyjive. K trojici sa neskôr pridal aj rumunský prezident Klaus Iohannis.

Prekvapenie vyvolala najmä návšteva nemeckého kancelára Olafa Scholza, ktorého s návštevou predbehol líder opozície Friedrich Merz. Na jeho kritiku Scholz reagoval výrokom: „Nebudem sa pridávať ku skupine ľudí, ktorí chodia na rýchlu návštevu, aby si spravili fotku.“

Podobne arogantne reagoval na otázky ohľadom Ukrajiny aj francúzsky prezident Emmanuel Macron. Ten uprostred svojej prezidentskej kampane povedal, že Ukrajinu by navštívil iba v prípade, že by jeho cesta bola „užitočná.“

Lídri troch najväčších štátov Európskej únie nenavštívili Ukrajinu ani raz za celý štvrťrok od začiatku ruskej invázie. Namiesto toho sa obaja pokúšali skontaktovať s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a s návštevami ich už dávno predbehli lídri menších geopolitických hráčov.

Taliansky premiér Draghi (vľavo) a francúzsky prezident Macron v Irpini. Foto – ap/tasr

Status kandidáta ako dôvod na návštevu

Podľa analytika Milana Niča z Nemeckej spoločnosti pre zahraničnú politiku sa lídri vydali na návštevu Kyjiva práve deň pred vydaním stanoviska Európskej komisie o tom, či bude Ukrajine priradený status kandidátskej krajiny. Tá bude podľa Niča zrejme kladná, čo hralo pri návšteve do karát uvoľnenejšej atmosfére.

Najdôležitejším momentom ale bude

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Emmanuel Macron

Olaf Scholz

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie