Denník N

Newsfilter: Voľby medveďom neprajú, ide ich o tom presvedčiť 50 poľovníkov

1. Ak nechcú medvede dopadnúť veľmi zle, mali by začať poslúchať ony aj ľudia. 2. Rusi znova hrajú hry s plynom. 3. O nedôveryhodnosti slovenských novinárov.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku a počúvať môžete aj bez pripojenia k internetu. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Hľadáš pestrý výber outdoorových značiek, ktoré to s prírodou myslia naozaj vážne? Navštív wilderoben.sk.

Správy vybral a komentoval Roman Pataj

1. Ak nechcú medvede dopadnúť veľmi zle, mali by začať poslúchať ony aj ľudia

V júni 2021 medveď po dlhých rokoch zabil na Slovensku človeka. Tento rok sa, našťastie, nič také nestalo, ale od piatka minulého týždňa došlo k trom napadnutiam. Zakaždým útočila medvedica s mláďaťom na miestach, ktoré bežne navštevujú ľudia.

Piatok 10. júna – medvedica s mladými napadla muža pri ceste do práce z Hornej Vsi do Kopernice. Obe obce sú v okrese Žiar nad Hronom.

Pondelok 13. júna – muža napadla pri kaplnke v Porube pri Prievidzi iná medvedica.

Streda 15. júna – na turistickom chodníku nad Donovalmi naháňala medvedica horského záchranára. Zranil sa počas úteku.

Zatiaľ nič mimoriadne. Zatiaľ. Ako píše Soňa Mäkká, od začiatku roka je to šiesty prípad napadnutia medveďom, ktoré sa skončilo zranením človeka. Ak by ďalšie nepribudli, alebo by aspoň nepribúdali rovnako rýchlo, ako vidíme teraz, bol by to síce nadnormálny, ale nie extrémny rok.

Podľa štatistiky Michala Haringa zo Zásahového tímu pre medveďa hnedého, medvede šesťkrát útočili aj v rokoch 2020, 2015 a 2013. Sedemkrát v roku 2007. Osemkrát v rokoch 2021 a 2014. Jeho dáta siahajú do roku 2000. Ročný priemer je 3,5.

Politická téma pre regióny. Problém je, keď verejnosť vidí, že za šesť dní príde k trom útokom. Jej časť v takom prípade minimálne krátkodobo neupokojí zistenie, že zatiaľ sme v norme. V Banskej Bystrici sa už uskutočnilo protestné zhromaždenie. Pozýval naň podpredseda župy Roman Malatinec (Hlas), zúčastnili sa ho aj predstavitelia niektorých samospráv. Spolu asi sto ľudí.

To je síce málo, ale už dnes je jasné, že téma má politický potenciál a v regiónoch na ňu budú reagovať. Zvlášť, keď máme pred komunálnymi voľbami.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii, ale aj na všetkých podcastových platformách

Komentáre

Teraz najčítanejšie