Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Voľby medveďom neprajú, ide ich o tom presvedčiť 50 poľovníkov

1. Ak nechcú medvede dopadnúť veľmi zle, mali by začať poslúchať ony aj ľudia. 2. Rusi znova hrajú hry s plynom. 3. O nedôveryhodnosti slovenských novinárov.

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Kde nájdete naše podcasty: 

Správy vybral a komentoval Roman Pataj

1. Ak nechcú medvede dopadnúť veľmi zle, mali by začať poslúchať ony aj ľudia

V júni 2021 medveď po dlhých rokoch zabil na Slovensku človeka. Tento rok sa, našťastie, nič také nestalo, ale od piatka minulého týždňa došlo k trom napadnutiam. Zakaždým útočila medvedica s mláďaťom na miestach, ktoré bežne navštevujú ľudia.

Piatok 10. júna – medvedica s mladými napadla muža pri ceste do práce z Hornej Vsi do Kopernice. Obe obce sú v okrese Žiar nad Hronom.

Pondelok 13. júna – muža napadla pri kaplnke v Porube pri Prievidzi iná medvedica.

Streda 15. júna – na turistickom chodníku nad Donovalmi naháňala medvedica horského záchranára. Zranil sa počas úteku.

Zatiaľ nič mimoriadne. Zatiaľ. Ako píše Soňa Mäkká, od začiatku roka je to šiesty prípad napadnutia medveďom, ktoré sa skončilo zranením človeka. Ak by ďalšie nepribudli, alebo by aspoň nepribúdali rovnako rýchlo, ako vidíme teraz, bol by to síce nadnormálny, ale nie extrémny rok.

Podľa štatistiky Michala Haringa zo Zásahového tímu pre medveďa hnedého, medvede šesťkrát útočili aj v rokoch 2020, 2015 a 2013. Sedemkrát v roku 2007. Osemkrát v rokoch 2021 a 2014. Jeho dáta siahajú do roku 2000. Ročný priemer je 3,5.

Politická téma pre regióny. Problém je, keď verejnosť vidí, že za šesť dní príde k trom útokom. Jej časť v takom prípade minimálne krátkodobo neupokojí zistenie, že zatiaľ sme v norme. V Banskej Bystrici sa už uskutočnilo protestné zhromaždenie. Pozýval naň podpredseda župy Roman Malatinec (Hlas), zúčastnili sa ho aj predstavitelia niektorých samospráv. Spolu asi sto ľudí.

To je síce málo, ale už dnes je jasné, že téma má politický potenciál a v regiónoch na ňu budú reagovať. Zvlášť, keď máme pred komunálnymi voľbami.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Komentáre

Teraz najčítanejšie