Denník N

Chirurg Pechan: Ak by sme mali viac sestier, skrátili by sme čakanie na onkologické operácie

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Ak Bratislava nebude mať novú komplexnú nemocnicu, výchova lekárov a sestier na Slovensku skolabuje, hovorí hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre chirurgiu a medicínsky riaditeľ Národného onkologického ústavu Juraj Pechan.

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Kde nájdete naše podcasty: 

Národný onkologický ústav minulý týždeň oznámil, že dočasne uzatvára oddelenie, lebo má nedostatok sestier. Nemocniciam po celom Slovensku chýbajú stovky sestier. Celkovo ministerstvo hovorí o viac ako 3-tisíc miestach, ktoré sa nedarí obsadiť.

Medicínsky riaditeľ Národného onkologického ústavu a chirurg Juraj Pechan v rozhovore hovorí:

  • prečo potrebuje Bratislava novú nemocnicu,
  • prečo podľa neho nemocnica Penty na Boroch spôsobí problémy s personálom,
  • ale aj to, ako sa za roky zmenila starostlivosť.

Národný onkologický ústav pre nedostatok zdravotných sestier dočasne uzatvoril lôžkové oddelenie zamerané na chirurgickú liečbu prsníkov. Aký veľký problém je nedostatok sestier?

Je to najmenšie zo štyroch oddelení chirurgickej onkológie Národného onkologického ústavu, ktoré má iba 12 lôžok. Ostatné majú 17 až 19 lôžok. Každé leto sa niektoré oddelenie uzatváralo, maľovalo, nielen z hygienických dôvodov, ale aj preto, aby si personál mohol čerpať dovolenky. V dôsledku trochu horšej situácie so sestrami sme tentoraz k tomu pristúpili skôr. Ale uisťujem vás, že nenastalo žiadne obmedzenie pacientiek s rakovinou prsníka. Len ležia na iných izbách. Nedostatok sestier je kardinálny a najkľúčovejší problém

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Plán obnovy EÚ

Rozhovory

V redakcii

Zdravotníctvo

Slovensko

Teraz najčítanejšie