Denník N

Športový newsfilter: Sagan pred Tour pretekal ako za starých čias, potom bol tretíkrát pozitívny na covid

Peter Sagan. Foto - TASR/AP
Peter Sagan. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku a počúvať môžete aj bez pripojenia k internetu. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

v novom športovom newsfiltri sa dočítate:

  • o úspešnom a zároveň nešťastnom týždni Petra Sagana;
  • ako sa má Petra Vlhová;
  • že futbalisti hľadajú trénera;
  • že ich nástupcovia vysoko prehrali s Francúzmi
  • a že španielske futbalistky dosiahli rovnoprávnosť.

Víťazom týždňa je Miroslav Šatan, porazenými organizátori Okolo Švajčiarska.

Športový newsfilter vychádza vždy v pondelok ráno a posielame ho aj e-mailom vo forme newslettra.

Autorom prvého bodu je Peter Kováč, druhého a piateho Tomáš Čorej, tretieho Lukáš Vráblik a štvrtého Štefan Bugan.


1. Sagan vyhral, potom dostal covid

Peter Sagan víťazstvom v 3. etape pretekov Okolo Švajčiarska ukončil najhoršiu polsezónu v profesionálnej kariére. Aj keď na podujatí vyhral už rekordných 18 etáp, tentoraz išlo o prekvapenie.

Saganovmu štartu vo Švajčiarsku predchádzala dvojmesačná súťažná pauza, ktorú spôsobili zdravotné problémy, no špekulovalo sa aj o chýbajúcej motivácii. Na jar sa to prejavilo únavou a nevýraznými výsledkami, ktoré vyvrcholili na začiatku apríla odstúpením z pretekov nižšej kategórie Circuit Cycliste Sarthe – Pays de la Loire vo Francúzsku.

Až v máji sa objavili správy, že Sagan je zdravotne v poriadku, cestuje na sústredenie do USA a hneď po návrate do Európy odštartuje na Okolo Švajčiarska.

Prvé dve etapy nijako nenaznačovali, že by malo ísť o úspešný reštart sezóny. Na profiloch, kde by bol Sagan v minulosti favoritom, finišoval v grupette a obsadil 126., respektíve 127. priečku.

Prišla však rovnako náročná 3. etapa a fanúšikovia si pripomenuli Sagana z čias, keď na rovnakom podujatí dokázal vyhrať za šesť dní aj štyrikrát (rok 2012). V etape neurobil žiadnu chybu, aj náročnejšie kopce prešiel podľa vlastných slov „celkom v pohode“ a brilantne zvládol záverečný kilometer. Okrem výkonnosti v ňom ukázal aj presné načasovanie šprintu a výbornú pozičnú jazdu.

Aj keď vo Švajčiarsku nebola šprintérska či klasikárska konkurencia taká vysoká, ako to bude na Tour de France, Saganovo víťazstvo má svoju hodnotu. Veď v prvej desiatke figurovali veľké cyklistické mená ako Michael Matthews, Alexander Kristoff, Matteo Trentin či Thomas Pidcock.

Okrem Saganovho výkonu bolo potešiteľným signálom aj správanie sa jeho tímu TotalEnergies. Spolujazdci trojnásobného majstra sveta patrili od úvodu etapy k najaktívnejším, kontrolovali čelo pelotónu a postarali sa o to, že v cieli finišovala početná skupina, nie únik. To naznačovalo, že v tíme sú si vedomí zlepšujúcej sa Saganovej formy a verili mu, že napriek výpadku zvládne aj náročné kopce.

V tíme mali z triumfu veľkú radosť, no vyhli sa prehnaným vyhláseniam o tom, že by jedna výhra mala znamenať Saganov návrat do kondície, s akou vyhrával na Tour zelený dres. „Jeden deň je pekné zvíťaziť, to sme radi, bola to ťažká etapa. Je to signál, že sme na dobrej ceste,“ realisticky hodnotil Saganov výkon športový riaditeľ Ján Valach.

„Je ešte skoro hovoriť o tom, či sú to tie pravé výsledky, ktoré očakávame alebo ktoré Peter očakáva. Ale sme šťastní, že dnes vyhral,“ dodal pre RTVS Saganov masér Maroš Hlad.

Opatrný optimizmus však opäť pokazil covid. V Saganovom prípade už tretí za posledné mesiace. Slovák mal pozitívny test v nedeľu a z pretekov odstúpil. „Nemám žiadne príznaky, cítim sa dobre, ale musím opustiť preteky,“ reagoval. Ján Valach pre RTVS povedal, že ak sa jeho stav nezhorší, mal by pretekať už na spoločných majstrovstvách Česka a Slovenska, ktoré sa konajú tento víkend v českom meste Mladá Vožice.

Sagan však nebol zďaleka jediný s pozitívnym testom. Vo Švajčiarsku odstúpilo z pretekov 76 cyklistov, veľká väčšina práve pre koronavírus, čo je pred Tour de France vážnou výstrahou. Podujatie štartuje už o 11 dní.


2. Vlhovej úprimnosť

Petra Vlhová v nedeľu odletela do Talianska, kde sa po dlhom období strávenom na Slovensku vráti na lyže. V posledných týždňoch mala čas na reflexiu za uplynulou sezónou, ktorá patrila medzi najúspešnejšie, no aj najnáročnejšie v jej kariére.

Čo sme sa dozvedeli. Vlhová koncom mája prijala pozvanie do podcastu Boris a Brambor, v ktorom hovorila predovšetkým o emóciách z tohtoročnej olympiády.

Slovenka išla do Pekingu s cieľom získať zlatú medailu v slalome, lenže po prvom kole bola až na ôsmom mieste. S odstupom vyše troch mesiacov priznala, že cez prestávku plakala a „bola na uterák“.

V druhom kole však zariskovala a v súčte oboch jázd skončila na prvom mieste.

Vlhová sa v rozhovore prezentovala ako lyžiarka, ktorá neskrýva svoje ambície. Napriek nie úplne najšťastnejším okolnostiam ukončenia ich spolupráce za to dáva kredit bývalému trénerovi Liviovi Magonimu.

Zároveň však neustále dodáva, že momentálne je pod vedením Maura Piniho spokojná. U Borisa a Brambora napríklad povedala, že Pini plne chápal jej rozhodnutie odísť už po výhre v slalome, hoci ešte mohla štartovať v alpskej kombinácii. Odôvodnila to tým, že bola vyčerpaná – fyzicky, ale v prvom rade psychicky. S Pinim je podľa svojich slov „na jednej vlnovej dĺžke“.

V čom môže byť problém pre jej fanúšikov. Vlhová

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cyklistika

Iné podcasty Denníka N

Peter Sagan

Športové podcasty Denníka N

Športový newsfilter

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie