Denník N

Jedna Ruska vo Wimbledone bude hrať. Natela Dzalamidzeová obišla zákaz zmenou občianstva

Dnes sa kvalifikačnými zápasmi začína Wimbledon, na ktorom bude chýbať svetová jednotka Daniil Medvedev. Organizátori totiž zakázali štart ruským a bieloruským hráčom, pretože ich krajiny napadli Ukrajinu.

Wimbledon zostal vo svojom postoji osamotený. Roland Garros, US Open aj všetky ostatné tenisové turnaje dovolili športovcom z Ruska a Bieloruska štartovať, no nesmú používať vlajky svojich krajín.

Medvedev by vo Wimbledone patril k favoritom. Na trávnatých turnajoch v Hertogenboschi a Halle prehral až vo finále. Okrem neho nemôže hrať na najslávnejšom turnaji ani svetová osmička Andrej Rubľov či ďalší Rusi z top 50 Karen Chačanov a Aslan Karacev.

Zákaz sa týka až siedmich tenistiek z prvej päťdesiatky – Rusiek Darii Kasatkinovej, Veroniky Kudermetovovej, Jekateriny Alexandrovovovej a Ľudmily Samsonovej a Bielorusiek Ariny Sobolenkovej, Viktorie Azarenkovej a Alexandry Sasnovičovej.

Wimbledonské pravidlá však dokázala obísť Natela Dzalamidzeová. Táto 29-ročná Ruska je menej známa, pretože sa špecializuje na štvorhru. Momentálne je v rebríčku najvyššie v kariére – na 43. mieste. Je to pre ňu šanca konečne si zarobiť, mimo prvej päťdesiatky veľmi nevynáša ani dvojhra a štvorhra už vôbec.

Za prvé kolo wimbledonskej štvorhry má istotu 6250 libier. Ak ho spolu so svojou srbskou deblovou partnerkou Alexandrou Krunićovou vyhrajú, jej zárobok stúpne na 10-tisíc. Nepravdepodobný titul by pre každú z nich znamenal 135-tisíc libier. Dzalamidzeová sa môže prihlásiť aj do miešanej štvorhry, kde je za prvé kolo 1875 libier, za jednu výhru 3750 a za titul 62-tisíc libier.

Odteraz je Gruzínka

Dzalamidzeová obišla zákaz vďaka zmene občianstva na gruzínske. Celú kariéru pritom reprezentovala Rusko a ešte na Roland Garros hrala pod neutrálnou vlajkou, ako aj všetci ostatní ruskí a bieloruskí športovci.

The Times píšu, že organizátori Wimbledonu sú bezmocní, aj keby chceli

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Tenis

Vojna na Ukrajine

Wimbledon

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie