Denník N

Jedna Ruska vo Wimbledone bude hrať. Natela Dzalamidzeová obišla zákaz zmenou občianstva

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

Dnes sa kvalifikačnými zápasmi začína Wimbledon, na ktorom bude chýbať svetová jednotka Daniil Medvedev. Organizátori totiž zakázali štart ruským a bieloruským hráčom, pretože ich krajiny napadli Ukrajinu.

Wimbledon zostal vo svojom postoji osamotený. Roland Garros, US Open aj všetky ostatné tenisové turnaje dovolili športovcom z Ruska a Bieloruska štartovať, no nesmú používať vlajky svojich krajín.

Medvedev by vo Wimbledone patril k favoritom. Na trávnatých turnajoch v Hertogenboschi a Halle prehral až vo finále. Okrem neho nemôže hrať na najslávnejšom turnaji ani svetová osmička Andrej Rubľov či ďalší Rusi z top 50 Karen Chačanov a Aslan Karacev.

Zákaz sa týka až siedmich tenistiek z prvej päťdesiatky – Rusiek Darii Kasatkinovej, Veroniky Kudermetovovej, Jekateriny Alexandrovovovej a Ľudmily Samsonovej a Bielorusiek Ariny Sobolenkovej, Viktorie Azarenkovej a Alexandry Sasnovičovej.

Wimbledonské pravidlá však dokázala obísť Natela Dzalamidzeová. Táto 29-ročná Ruska je menej známa, pretože sa špecializuje na štvorhru. Momentálne je v rebríčku najvyššie v kariére – na 43. mieste. Je to pre ňu šanca konečne si zarobiť, mimo prvej päťdesiatky veľmi nevynáša ani dvojhra a štvorhra už vôbec.

Za prvé kolo wimbledonskej štvorhry má istotu 6250 libier. Ak ho spolu so svojou srbskou deblovou partnerkou Alexandrou Krunićovou vyhrajú, jej zárobok stúpne na 10-tisíc. Nepravdepodobný titul by pre každú z nich znamenal 135-tisíc libier. Dzalamidzeová sa môže prihlásiť aj do miešanej štvorhry, kde je za prvé kolo 1875 libier, za jednu výhru 3750 a za titul 62-tisíc libier.

Odteraz je Gruzínka

Dzalamidzeová obišla zákaz vďaka zmene občianstva na gruzínske. Celú kariéru pritom reprezentovala Rusko a ešte na Roland Garros hrala pod neutrálnou vlajkou, ako aj všetci ostatní ruskí a bieloruskí športovci.

The Times píšu, že organizátori Wimbledonu sú bezmocní, aj keby chceli

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Tenis

Vojna na Ukrajine

Wimbledon

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie