Denník N

Rozdiely medzi politikmi nie sú len o kradnutí

Na financovanie priorít Siete stačí znížiť výdavky na administratívu štátu o desať percent a dobehnúť v boji s podvodmi na DPH Českú republiku.

dennik N tienovy_rozpocet2

Autor je podpredsedom Siete

V diskusii o slovenskej politike sa usadilo podivuhodné klišé. Rozdiely medzi politikmi a politickými stranami sa zužujú len na otázku integrity a korupcie. Jedni kradnú viac, druhí menej a niektorí vôbec. Samozrejme, existujú vážne dôvody rozlišovať aj na základe tohto kritéria. Nielen pre morálnu stránku veci, ale aj finančnú.

Stovky miliónov eur by sa reálne dali ušetriť, ak by sme z najvyšších postov odstránili súčasných kleptomanov. Práve preto je však dôležité hovoriť o takýchto peniazoch nielen z hľadiska moralizovania, ale aj z hľadiska toho, čo by sa s nimi dalo spraviť. A ukazovať, že rozhodnutie občana vybrať si tú alebo onú stranu nie je len o tom, kto viac pripomína šerifa z westernu.

Preto sme sa v Sieti rozhodli pripraviť a predstaviť tieňový štátny rozpočet na najbližšie štyri roky. Prázdnych sľubov už má na Slovensku každý dosť. Ukázať však konkrétne čísla na príjmovej aj výdavkovej strane na celé volebné obdobie – aké by mali byť priority novej vlády a odkiaľ na ne vziať – to ešte žiadna opozičná strana pred voľbami neurobila.

Sústredili sme sa na tri priority pre strednú vrstvu, o ktorých sa hovorí už dlhé roky, ale žiadna vláda, ani tá najreformnejšia, na ne nebola ochotná či schopná nájsť zdroje.

Ide v prvom rade o zvýšenie prostriedkov na vzdelávanie o 30 percent, teda asi 620 miliónov eur. Išlo by o najväčšiu investíciu do slovenského školstva od roku 1989 a podľa nás jedinú možnosť, ako zabezpečiť budúcnosť tejto krajiny. Poviem to inak – ak chcete mať o 20 či 40 rokov dôchodok, musíme dnes investovať do školstva.

Zároveň navrhujeme zníženie zdravotných odvodov na každého zamestnanca a živnostníka o 500 eur ročne. Zásadné zníženie odvodov sa omieľa aspoň 15 rokov, teraz by sa podľa nás malo už konečne spraviť.

Do tretice si myslíme, že dane by sa konečne mali znižovať nielen pre bohatších a podnikavejších, ale pre všetkých pracujúcich. Preto navrhujeme zníženie dane z príjmov fyzických osôb pre každého pracujúceho, ktoré priemernej štvorčlennej rodine ušetrí ročne 500 eur.

Kde na to nájsť peniaze? V spolupráci s nezávislými ekonómami sme spočítali, že na financovanie týchto priorít stačí znížiť výdavky na administratívu štátu o desať percent a dobehnúť v boji s podvodmi na DPH Českú republiku (ktorá v rámci Európskej únie nepredstavuje žiadnu hviezdu).

Nadchádzajúce voľby preto ponúkajú rozhodnutie nielen medzi vládou korupcie a vládou potierania korupcie. Ponúkajú aj rozhodnutie medzi Smerom, ktorý si chce kúpiť popularitu malými, ale marketingovo zvládnutými sociálnymi dávkami, a Sieťou, ktorá ponúka strednej vrstve viac peňazí cez nižšie dane, zamestnávateľom viac pracovných miest cez nižšie odvody a celej krajine investíciu do našej spoločnej budúcnosti.

Komentáre

Teraz najčítanejšie