Denník N

Vývoj bojov (116. deň): Legenda separatistov oznamuje vyčerpanie ruskej ofenzívy v Donbase

Pohreb známeho ukrajinského ekologického aktivistu Romana Ratušného v Kyjive. Padol v bojoch s ruskou armádou pri Iziume. Foto - TASR/AP
Pohreb známeho ukrajinského ekologického aktivistu Romana Ratušného v Kyjive. Padol v bojoch s ruskou armádou pri Iziume. Foto – TASR/AP
  • Čo Rusi dosiahli mesiac od prielomu pri Popasnej a v akom stave je dnes.
  • Ako vyzerá muničný sklad, o ktorého zničení sme písali v piatok.
  • Mapa dňa – ako Rusi posilnili na Haďom ostrove svoju posádku.
  • Videá dňa – dve videá z Toškivky ukazujú podobu bojov v Donbase – najskôr bombardovanie, potom tanky; vo vojne netrpia len ľudia, ale aj zvieratá – vojak našiel v lese vystrašenú zver; aké je ľahké nechať sa oklamať a akú výhodu má strana, ktorá ovláda výšiny; ako vyzerá práca delostrelcov.
  • Zapnite si odber seriálu o vývoji bojov na Ukrajine jedným klikom.

Aj dnes prinášame zhrnutie situácie na bojisku zostavené z informácií rôznych ministerstiev obrany a nezávislých analytikov. V seriáli sa objavujú aj postrehy ruského nacionalistu a zločinca Igora Strelkova (Girkina), ktorý bol kľúčovou postavou pri rozpútaní vojny v roku 2014, ale okrem úspechov ruskej armády na svojom profile na ruskej sociálnej sieti VKontakte otvorene píše aj o jej porážkach a problémoch.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím výsledkov bojov za nedeľu 19. júna. Aktuálny stav na niektorých miestach už môže byť iný.

Prehľad potvrdených strát je na konci článku.

Čo Rusi dosiahli mesiac od prielomu a v akom stave je dnes. Keď 7. mája po takmer dvoch mesiacoch bojov padla východoukrajinská Popasna, trvalo niekoľko dní, kým Rusi skonsolidovali svoje jednotky a podnikli útok, ktorý chvíľu vyzeral ako niečo, čo môže rýchlo a zásadne zvrátiť priebeh vojny v ich prospech. Prvá vážnejšia správa o tom, že od Popasnej postúpili výraznejšie ďalej na západ, prišla 18. mája. Následne na mapách pri tomto meste začali pribúdať šípky, ktoré ukazovali rôznymi smermi a boli predzvesťou ruského postupu.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie