Denník N

Nová vlna covidu dorazila už aj na Slovensko. Vakcíny na omikron by mali prísť v septembri

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Nové subvarianty omikronu sa šíria rýchlejšie. V krajinách západnej Európy už vidno rast prípadov.

Denne na Slovensku pribúda pár stoviek ľudí s pozitívnym testom na koronavírus. Posledné dni ich počty rastú rýchlejšie. Aj napriek malému počtu denne vykonaných testov sa ukazuje príchod novej vlny.

„Sme stále mierne oneskorení za krajinami západnej Európy, čo je prirodzené vzhľadom na vzorce globálneho pohybu osôb, ale vlna u nás je už jasne rozpoznateľná v dostupných dátach,“ hovorí matematik Richard Kollár.

Virológ Boris Klempa naznačuje, že o množstve infekcií momentálne na Slovensku nemáme prehľad. „Momentálne sme v úplnej tme. Úroveň dát z PCR a oficiálneho antigénového testovania, ktoré sa ukazuje v štatistikách, je veľmi nízka a veľa infekcií pravdepodobne prebieha bez diagnózy. Prípadne len s domácim testom a bez následnej registrácie prípadov.“

V mnohých európskych krajinách podľa Kollára zaznamenali už aj nárast hospitalizácií. U nás sa očakáva nárast počtu covidových pacientov v nemocniciach v týchto dňoch. Rast už vidno, momentálne je v nemocniciach 150 pacientov. Aj keď je situácia v nemocniciach zatiaľ dobre zvládnutá, Klempa upozorňuje na riziko, že si výrazný nástup infekcií nevšimneme a zaregistrujeme ho, až keď sa začne zhoršovať situácia v nemocniciach.

Netradične stúpa vlna v lete

Nová vlna prichádza netradične už pred začiatkom leta a nie na jeseň, ako ju mnohí

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

    Očkovanie proti koronavírusu

    Veda, Zdravie

    Teraz najčítanejšie